Venemaa üritab Briti liitlassõdurite telefone häkkida (3)

Copy
Briti sõdurid võidupüha paraadil Viljandis. Foto on illustratiivne.
Briti sõdurid võidupüha paraadil Viljandis. Foto on illustratiivne. Foto: Marko Saarm / Sakala / Scanpix

Venemaa võib proovida Eestis õppustel viibivate Briti liitlassõdurite mobiiltelefonidesse sisse murda.

Venemaaga piirnevates liitlasriikides õhu- ja maaväeõppustel osalevaid Briti sõdureid hoiatati võimalike Venemaa agentide eest, kes võivad mobiiltelefonide kaudu nuhkida, vahendas The Times.

Baltimaades ja Poolas tegutsevate liitlasvägede vastu korraldatakse küberrünnakuid, et saada operatiivset informatsiooni, koguda infot üksuste kohta ja ähvardada sõdureid. Selleks kasutatakse näiteks signaalide jälgimist ja kontaktide ülevõtmist.

Operatsiooni Steadfast Defenderi ajal hoiatas kolonelleitnant Grant Brown võimalike ohtude eest ka enda alluvuses olevaid üksusi. «Me ei tohiks luua illusioone: Venemaa vaatab, kuidas me Euroopas valmistume, [üksusi] paigutame ja opereerime,» märkis Brown. «See on hea, see on kogu selle [üksuste] paigutamise mõte. Kuid see tähendab ranget lähenemist sellistele asjadele nagu näiteks teatris mobiiltelefonide kasutamine,» rääkis kolonelleitnant.

Eestis möödunud nädalavahetusel simulatsioonilahinguid korraldanud küberväeüksused hoiatasid, et muu hulgas üritatakse seadmetest kätte saada sõdurite lähedaste kontakte. 

«Me peame eeldama, et Venemaa agendid teevad seal meie peal elektroonilist [info] kogumist, seega meetmed, mis meil kohapeal on, on mõeldud meie kõigi kaitsmiseks,» nentis Brown.

Küberspionaažiks kasutatakse luureelektroonikaga varustatud droone ning kaasaskantavaid telefoniantenne. Möödunud nädalavahetusel Nurmsi õppeväljal lahingharjutusest osa võtnud Briti õhuväe eskadrilli signalist rääkis The Timesile, et peamised ohud seoses isiklike mobiiltelefonidega on, et määratakse ära geograafiline asukoht ja hangitakse seadmest vajaminevat teavet.

«Tavaliselt, mida võis näha ka operatsioon Herricki ajal (koondnimi, mille all toimusid kõik Briti operatsioonid Afganistanis aastatel 2002–2014 – toim), on see, et nad üritavad kätte saada koduste isiklikke kontakte ja siis üritavad neid meie vastu kasutada. Nad üritavad kasutada kõiki võimalusi, mis on neile kättesaadavad,» märkis Briti sõjaväelane.

«Seetõttu on jällegi väga oluline kinni pidada ülevalt poolt kehtestatud juhistest,» lisas sõdur. Briti sõjaväelased peavad õppuste ja lahingharjutuste ajaks jätma isiklikud telefonid kasarmutesse. Samuti ei tohi nad kunagi postitada internetti midagi, mis võib olla seotud nende töö üksikasjadega. Telefonidel peab olema geomärgistus välja lülitatud.

Viimastel aastatel on Venemaad varemgi süüdistatud NATO liitlassõdurite telefonidesse tungimises. 2017. aastal täheldasid Tapal baseerunud sõdurid, et vahetult enne liitlasvägede saabumist kadusid nende telefonidest kontaktid. 

Uurimine näitas, et Vene väed olid kasutanud teisaldatavat antenni, et pääseda ligi piirkonna telefonidele, hankides seadmetelt saadetud andmeid ja osaliselt kustutades neid. Juhtumi järel pidid kõik sõjaväebaasi sõdurid oma telefonidest SIM-kaardid eemaldama ja kasutama internetti ainult turvalistes ühenduspaikades.

Tagasi üles