Häkkerid said kätte kõigi Helsingi koolilaste ja nende vanemate isiklikud andmed

Copy
Lapsed teel Helsingis asuvasse põhikooli.
Lapsed teel Helsingis asuvasse põhikooli. Foto: KIMMO BRANDT / EPA / SCANPIX

Helsingi linna haridusosakonna andmebaasi sisse häkkinud kurikaelad võisid saada enda valdusesse kõigi Soome pealinna kooliealiste laste ning nende vanemate või eestkostjate isiklikud andmed.

Andmeleke tuli ilmsiks tegelikult juba eelmisel nädalal, kuid siis oletasid Helsingi linnavõimud, et andmebaasist saadi kätte umbes 80 000 lapse ning nende vanema või hooldaja kohta käiv teave. Tänase pressiteate põhjal on aga lekkinud koguni 150 000 lapse ja lisaks ka nende vanemate andmed.

Helsingi linna haridusosakonna juhi Satu Järvenkallase sõnul ei oska nad praegu täpselt öelda, kui paljude vanemate andmed kätte saadi. Tegelikult võib see aga tähendada umbes 300 000 inimese andmete lekkimist, sest andmebaasis on iga lapse juurde kantud vähemalt ühe tema eeskostja info, vahendas Yle.

Lisaks said kurikaelad kätte umbes 38 000 linnaametniku andmed.

«Helsingi linn säilitab andmeid Helsingi koolikohuslaste ja nende vanemate kohta, lähtudes linna ülesandest jälgida koolikohustuse täitmist,» teatas linnavalitsus, lisades, et andmed olid salvestatud nende võrgukettale, mida rikkumine puudutas.

Häkkerite kätte lekkisid aastatel 2005–2018 sündinud laste ja nende vanemate isikukoodid, nende kodune aadress, teave lapse emakeele, rahvuse ja usulise kuuluvuse kohta.

Teates täpsustatakse, et leke ei puuduta nende perede aadresse, kelle elukoht on mingi põhjusel varjatud. Küll aga võisid häkkerite kätte jõuda välispäritolu inimeste passinumbrid.

Soome riikliku küberturvalisuse keskuse Traficomi andmeturbeekspert Matias Mesilä nimetas häkkimist ilmselt läbi aegade suurimaks Soome omavalitsusi puudutavaks andmelekkeks.

Helsingi linn lisas oma avalduses, et peale nende hallatavate koolide ja päevakeskuste võib andmeleke puudutada ka eraharidust, sealhulgas lastehoide, ning eri- ja koduõppel olevaid lapsi, aga ka Helsingi elanikest õpilasi, kes käivad koolis kusagil mujal, kutsekoolide õpilasi ja täiskasvanuhariduses osalejaid.

Lekke tagamaade väljaselgitamisega tegelevad Soome riiklik juurdlusbüroo (NBI) ja Helsingi politsei. Teiste seas on kahtlusaluste ringis Helsingi linn ise.

Tagasi üles