ÜLEVAADE ICC taotlus tuua Iisraeli ja Hamasi juhid kohtu ette lõi kiilu lääneriikide vahele

Berit Nuka
, toimetaja
Copy
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu üleeile teel oma erakonna Likud parlamendifraktsiooni nõupidamisele.
Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu üleeile teel oma erakonna Likud parlamendifraktsiooni nõupidamisele. Foto: RONEN ZVULUN/Reuters/Scanpix

Kui suur osa lääneriikidest jagab Iisraeli ladviku raevu Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) peaprokuröri taotluse pärast esitada süüdistus sõjakuritegudes nii juudi riigi kui ka äärmusrühmituse Hamas juhtidele, pooldab mitu Euroopa riiki eesotsas Prantsusmaaga õigusemõistmist.

ICC peaprokurör Karim Khan süüdistab nii Hamasi liidrit Gaza sektoris Yehya Sinwari, rühmituse poliitilist juhti Ismail Haniyeh’t ja sõjalist liidrit Mohammed Deifi kui ka Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut ja kaitseministrit Yoav Gallanti sõjakuritegudes ning inimsusvastastes kuritegudes vastavalt Iisraeli territooriumil ja Gaza maakitsusel, mistõttu otsustas ta üleeile taotleda vahistamismäärust kõigi viie isiku suhtes.

Kas Khani süüdistused on piisavad vahistamiskäsu esitamiseks, otsustab kolmest ICC kohtunikust koosnev kogu, kuid nende seisukoha selgumine võib võtta aega mitu nädalat või isegi kuud, vahendas uudisteagentuur AFP. Kui prokuröri taotlus heaks kiidetakse, tekib 124-l ICCga liitunud maal kohustus Netanyahu ja teised süüdistatavad vahistada, kui nad peaksid nende territooriumile tulema.

Tagasi üles