Tšehhi peaminister: Ukraina hakkab lubatud mürske saama lähipäevil

Copy
Tšehhi peaminister Petr Fiala.
Tšehhi peaminister Petr Fiala. Foto: Martin Divisek

Ukraina saab lähipäevil kätte esimesed 155-millimeetrised mürsud, mis ostetakse väljaspool Euroopat Tšehhi juhitud algatuse raames, ütles teisipäeval Tšehhi peaminister Petr Fiala.

Tšehhi Vabariik juhib rahvusvahelist rahakogumisaktsiooni, et osta laskemoona Ukraina kaitseväele, mis on alates 2022. aasta veebruarist võidelnud Venemaa sissetungi vastu.

«Viisteist EL-i ja NATO riiki on juba panustanud üle 1,6 miljardi euro» (1,7 miljardit dollarit), ütles Fiala Prahas.

«Esimesed kümned tuhanded 155-millimeetrist laskemoona tarnitakse juunis. Esimest saadetist võib Ukraina oodata lähipäevil,» lisas ta.

Fiala rääkis seda Tšehhi pealinnas kohtumisel oma Ukraina kolleegi Denõss Šmõhali, Hollandi peaministri Mark Rutte, Taani valitsusjuhi Mette Frederikseni, Läti peaministri Evika Siliņa ja Poola presidendi Andrzej Dudaga.

Tšehhi peaministeer märkis, et Ukraina on alates sõja algusest liitlastelt saanud «918 ühikut rasketehnikat ... pea 21 miljonit keskmise kaliibriga laskemoona ja 1,7 miljonit suurekaliibrilist laskemoona ja rakette».

Liidrid pidid arutama võimalusi, kuidas kiirendada tarneid, sealhulgas õhutõrjesüsteemide tarnimist, ning tõhustada kaitsetööstuse koostööd.

Neljapäeval ja reedel toimub Prahas NATO välisministrite kohtumine juulis Washingtonis toimuva NATO tippkohtumise eel.

Tagasi üles