POSTIMEES UKRAINAS Vene armee ründab Ukraina kaitsjaid üha rohkem mürgi­granaatidega

Ukraina vabatahtlikud esimesel sõjasuvel harjutamas polügoonil Zaporižžja oblastis. Fotol kannab esiplaanil sõdur veidi moodsamat gaasimaski, aga tema taga on sõduritel peas veel Nõukogude-aegsed maskid.
Ukraina vabatahtlikud esimesel sõjasuvel harjutamas polügoonil Zaporižžja oblastis. Fotol kannab esiplaanil sõdur veidi moodsamat gaasimaski, aga tema taga on sõduritel peas veel Nõukogude-aegsed maskid. Foto: Celestino Arce Lavin

Vene armee kasutab üha rohkem mürkgaase sisaldavat moona, sest keemia abil on tõhusam Ukraina kaitsjaid sundida oma positsioonidelt taganema, väitsid Ukraina sõjaväelased.

Kui Ukraina jalavägi hoiab hästi ette valmistatud positsioone, on neid sealt üldjuhul väga raske välja tõrjuda, kuid kui kasutada keemiarelva, siis muutub olukord teistsuguseks, ütles Postimehele Donetski rindel ühe Ukraina keemia- ja bioloogiliste relvade vastase üksuse (lühidalt keemiaüksuse –​ PM) ohvitser. «Sõdurid võivad sattuda paanikasse ja kaevikud maha jätta,» ütles ta. «Sellisel juhul saab neid hõlpsalt tulistada.»

Teine Ukraina keemiaüksuse ohvitser selgitas, et keemiarelva puhul sõdurid põgenevad, sest neil pole tihti korralikke kaitsevahendeid. Enamikul Ukraina sõduritel on mürkgaaside vastu ainukeseks kaitseks vanad nõukogudeaegsed gaasimaskid GT5, millel on FP-5 filtrid.

Tagasi üles