Pärast kümme aastat tagasi alanud tapva Ebola viiruse epideemilist puhangut seisab Lääne-Aafrika silmitsi uue haigusega.
Sierra Leone idaosas pisikese rookatusega mudahüti pimeduses tuhnides kisub keskkonnateadlane James Koninga kokkuvarisenud voodiraami alt välja metallist rotilõksu.
62-aastane mees kuulub nende teadlaste hulka, kes seiravad surmavat Lassa viirust – rottide levitatavat haigust, mis on mitmes Lääne-Aafrika riigis muutunud endeemiliseks.
Koninga teab liigagi hästi, mis on kaalul – ta veetis 30 aastat tagasi noore teadlasena 20 kurnavat päeva haiglas Lassa viiruse põhjustatud palaviku, peavalu ja kõhulahtisusega.
«Ma arvasin, et lähen ära, et ma suren,» ütles ta.
Valusad mälestused kümnendi tagant
Kümme aastat tagasi laastas sama piirkonda Ebola viirus, mis tappis Guineas, Sierra Leones ja Libeerias kokku üle 11 000 inimese. Sierra Leones ei ole osaliselt tänu vaktsiinidele registreeritud pärast 2016. aastat ühtegi Ebola viiruse juhtumit.
Nüüd aga kasutavad teadlased varasemas Ebola viiruse epitsentris Kenema piirkonnas kümmekond aastat tagasi saadud õppetunde Lassa-palaviku peatamiseks.
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel ei ole Lassa viirus nii surmav kui oli Ebola viirus, mis tappis keskmiselt 50 protsenti nakatunutest, samas võib see põhjustada ühel viiest haigestunust tõsiseid tagajärgi. Senimaani on surnud üks protsent kõigist Lassa viirusega nakatunutest.
Kuigi Sierra Leones on haigusjuhtumid püsinud suures osas kontrolli all, näevad teadlased aga haiguse levikut kaugemale traditsioonilistest Lassa viiruse levikualadest. Litsentseeritud vaktsiini haiguse vastu ei ole, samuti on ravi piiratud, kuna paljudel inimestel ei lase Ebola viiruse haiguspuhangust tekkinud n-ö armid varakult elupäästvat abi otsida.