Saada vihje

Ukraina aseminister küsis Donbassi aladelt kaevandustehnika päästmise eest altkäemaksu (1)

Copy
Kaevurid Makijivka linna kaevanduses Donetski lähistel 2014. aastal. Foto on illustratiivne.
Kaevurid Makijivka linna kaevanduses Donetski lähistel 2014. aastal. Foto on illustratiivne. Foto: MAXIM ZMEYEV / Reuters / Scanpix

Ukraina korruptsioonitõrje büroo võttis eile kinni Ukraina energiaministri asetäitja, kahtlustatuna ligi poole miljoni dollari ulatuses altkäemaksu küsimises.

Uurimise käigus selgus, et aseminister Oleksandr Heilo koos ühe riigi idaosas asuva riikliku söe ettevõtte juhi ja veel kahe inimesega küsis ühe riigi lääneosas asuva söe ettevõtte juhi käest 500 000 dollarit, vahendas Kyiv Post korruptsioonitõrje büroo pressiosakonna öeldut.

Vastutasuks lubas peamiselt riigi söekaevanduspoliitikaga tegelev minister tagada kasutuskõlblike kaevandusseadmete üleandmise ühelt ettevõttelt teisele. «Tegelikkuses oli tegemist varustuse päästmisega, kuna see asus sõjatsooni lähedal,» märkis asutus.

Heilo vahistati hetkel, kui üks osapool pidi ministrile altkäemaksu üle andma. Korruptsioonitõrje büroo uurijate avaldatud kaadritelt on näha lauale laiali laotatud sularahapakke.

Kui oli teada, et kinnipeetav oli Heilo, otsustas Ukraina valitsus ta ametist vabastada.

Väljaandele teadaolevalt nõudis Heilo altkäemaksu Donetski oblastis Pokrovski rajoonis asuvast kaevandusest pärit tehnika hankimisel Vinnõtsja oblastis asuva ettevõtte tarbeks. Pokrovski lähistel asuv kaevandus asub vähem kui 20 kilomeetrit rindejoonest eemal.

«Teisisõnu – ta lihtsalt nõudis altkäemaksu millegi eest, mida oleks pidanud niikuinii tegema. Tehnikat oli juba mõnda aega tagasi uuendatud, kuid igasuguse sellega seotud tegevuse jaoks, kuna nii evakueeritavat kui ka evakueeritud tehnikat saav kaevandus on riigi oma, oli vaja aseministri allkirja,» ütles uuriv ajakirjanik Juri Nikolov Kyiv Postile.

Heilost sai Ukraina energiaministri asetäitja 2023. aasta septembris. Aastatel 2013–2022 töötas ta erinevatel juhtivatel positsioonidel riigi söetööstuses.

Samas on korruptsiooniuurijad ja ajakirjanikud leidnud tema tegevusest Vene-sõbralikke jooni. 2014. aasta sügisel, pärast seda, kui Venemaa oli annekteerinud Krimmi, sai Heilost okupeeritud Krimmis registreeritud ettevõtte Fest Trade kaasomanik, märkis ajakirjanik Martõna Boguslavets.

Ajakirjaniku jagatud Ukraina kohtuvõimu inspekteeriva Rahva Ühtsuse Nõukogu dokumentidest selgus, et Heilol olid soojad suhted Ukraina siseministeeriumi alluvuses tegutsenud Berkuti eripolitseiüksusega, kelle liikmeid on süüdistatud 2014. aasta Maidani sündmustel rahumeelsete meeleavaldajate peksmises, piinamises ja tapmises. Heilo on varem jaganud sotsiaalmeedias muuhulgas sõnumit: «Ukrainat ei ole olemas ja ei saa kunagi olema.»

Märksõnad

Tagasi üles