:format(webp)/nginx/o/2024/08/22/16306379t1h5501.jpg)
India peaministri reedel toimuv visiit Ukrainasse on väga oluline, kuid ei maksa arvata, et New Delhi sidemed Venemaaga selle tõttu kuidagi nõrgenevad või India oma seisukohti oluliselt muudab.
Ukrainat külastab sel nädalal maailma kõige rahvarohkema riigi juht – India peaminister Narendra Modi.
Ajalooline visiit leiab aset poolteist kuud pärast seda, kui Modi käis 8. ja 9. juulil Moskvas ning fotosüüdistuse kohaselt kallistas seal Vene režiimi juhti, rahvusvaheliselt tagaotsitavat Vladimir Putinit.
Need olid India peaministri jaoks ebamugavad päevad, sest samal ajal sai teatavaks Venemaa rünnak Kiievis asuvale lastehaiglale.
«Kui süütuid lapsi mõrvatakse, kui sa näed neid suremas, täitub süda valuga ja see valu on talumatu,» rääkis Modi siis Putini kõrval istudes. Ta ei viidanud otseselt venelaste sellele rünnakule, aga alltekst oli mõistetav.
:format(webp)/nginx/o/2024/08/22/16306382t1h0f14.jpg)
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi seevastu reageeris Modi viibimisele Moskvas väga teravalt, nimetades tema kohtumist Putiniga «suureks pettumuseks» ja «laastavaks löögiks rahupüüdlustele».
Kuigi praegu kinnitavad nii India kui ka Ukraina, et Modi Kiievis käigu ajal keskenduvad pooled majandussidemete ning kaitse-, teadus- ja tehnoloogiaalase koostöö tugevdamisele, on selge, et eeskätt püüab India tasakaalustada oma välispoliitikat, et see ei paistaks Moskva suunas kaldu.
India on hoidunud Venemaa sissetungi otsesõnu hukka mõistmast, hoidudes ka näiteks ÜRO hääletustel seisukohta võtmast. Juba külma sõja ajast olulised kaubandussidemed on aga Moskva ja New Delhi vahel alates Venemaa sissetungist Ukrainasse hoopis kasvanud.
Targa poliitikuna andis Modi juba sõja alguses tugeva ja hiljem palju tsiteeritud sõnumi. Ta ütles septembris 2022 Samarkandis Shanghai Koostöörorganisatsiooni kõrvalt toimunud kohtumisel Putinile, et «praegu pole aeg pidada sõdu». See lihtne ja napp tsitaat kordub India diplomaatide huulil, kui neile heidetakse ette India liiga sõbralikke suhteid sõdiva Moskvaga.
Praegust Modi visiiti Kiievisse tuleb võtta sümboolselt väga olulise sündmusena, sest tegemist on siiski maailma suurima riigiga. Vähetähtis pole seegi, et eelnevail päevil külastas Modi Poolat, mis on üks Ukraina peamisi liitlasi.
Vahest on Modi Kiievis käigul veel üks oluline tagamaa – ka New Delhis on mõistetud, et Venemaa ei võida seda sõda.
Siiski ei maksa loota, et need visiidid tooksid kaasa suurema muutuse India välispoliitikas. Suhted Poola ja Ukrainaga on India jaoks kindlasti olulised, kuid see ei tähenda, et suhteid Venemaaga tahetakse muuta. Kui mul oli võimalus kohtuda viis kuud tagasi India välisministri Subrahmanyam Jaishankariga, siis ütles ta lihtsalt – me ei kiida Venemaa tegevust heaks, aga ei maksa arvata, et me peaksime sellele reageerima samamoodi, nagu lääs reageerib.
Seniste märkide põhjal võib eeldada, et Modi kordab Kiievis India seniseid sõnumeid läbirääkimiste vajalikkusest, et lõpetada sõda, mis laastab kogu maailma majandust. Ilmselt püüab Modi esitada need sõnumid üsna samamoodi, nagu seda teeksid nn globaalse lõuna riigid, kelle eestkõneleja India soovib olla.
Kuid tähele tuleb panna seda, et ukrainlaste pealetungi järel Venemaale kuuluvas Kurski oblastis on olukord muutunud. Ukrainat on veelgi raskem sundida kaotatud aladest loobuma ja samal ajal näitab Putin, et sõja jätkamine Ukrainas on talle olulisem kui oma kodanike turvalisus või isegi Kurskis kaotatud territoorium.
See aga kinnitab Poolas ning Ukrainas valitsevat üldist arusaama – mis on ka meie arusaam –, et Venemaad tuleb alistada, sest ebaõiglane rahu tähendab tulevikus tekkivaid uusi ohte tema naabritele. Isegi kui eeldada, et see sõnum võiks olla Modile arusaadav, ei oleks see kindlasti arusaadav tema sadadest miljonitest inimestest koosnevale auditooriumile Indias ning globaalses lõunas tervikuna. Eks kaugelt vaadates paistavadki probleemid lihtsamad.
Ühemõtteliselt Ukrainat toetavaid sõnumeid ei maksa Indialt seega oodata. Paremal juhul võib tulla sõnum riigile ja rahvale sõjas ebaõiglaselt osaks saanud kannatuste kohta. Aga vahest on Modi Kiievis käigul veel üks oluline tagamaa – ka New Delhis on mõistetud, et Venemaa ei võida seda sõda.