Skip to footer
Saada vihje

VIDEO Putin kohtus Ulaanbaataris Mongoolia presidendiga (1)

Mongoolia president Ukhnaagiin Khurelsukh ja Vene diktaator Vladimir Putin Ulaanbaataris.

Venemaa autoritaarne juht Vladimir Putin kohtus täna Ulaanbaataris Mongoolia presidendi Ukhnaagiin Khurelsukhiga. Tegemist on Putini esimese visiidiga Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) liikmesriiki pärast seda, kui tema suhtes anti möödunud aastal välja vahistamismäärus.

Khurelsukh tervitas Putinit pealinna kesksel Tšingis-khaani väljakul suurejoonelisel tseremoonial, kus osalesid mõlema poole kõrged ametnikud.

Diktaatorit olid tervitama tulnud sõjaväeorkester ja auvalve, kuulati sõjaväepalasid ning Mongoolia ja Venemaa hümni.

Enne reisi osutas Putin Kremli edastatud intervjuus Mongoolia ajalehele Unuudur kahe riigi vahelistele paljulubavatele majandus- ja tööstusprojektidele. Muu hulgas rääkis Putin Trans-Mongoolia torujuhtme ehitusest, mis seoks Hiinat Venemaaga. Ühtlasi olevat Putin huvitatud sisulisest tööst kolme riigi tippkohtumise ettevalmistamisel.

Päev enne Putini visiiti oli Ulaanbaatari keskväljakule kogunenud käputäis meeleavaldajaid, kes nõudsid sõjakurjategijast riigijuhi välja ajamist. Tänaseks kavandatud meeleavaldus aga hoiti rangete turvameetmetega keskväljakust kaugemal. Selle asemel kogunesid meeleavaldajad poliitiliselt represseeritute mälestusmärgi juurde, millega mälestatakse kommunistliku režiimi all hukkunuid.

Ukraina reageeris reisile raevukalt, süüdistades Mongooliat vastutuse jagamises Putini sõjakuritegude eest, kuna võimud ei pidanud kurjategijat lennujaamas kinni.

Kiiev kutsus Mongooliat üles vahistamismäärust täitma ning ka Rahvusvaheline Kriminaalkohus ütles eelmisel nädalal, et kõigil selle liikmetel on kohustus kohtu tagaotsitavad kinni pidada. Tegelikkuses pole aga erilisi mõjutusvahendeid juhul, kui Ulaanbaatar oma kohustuse täitmata jätab.

Inimõigusühendus Amnesty International hoiatas eile, et kui Mongoolia eirab kriminaalkohtu vahistamiskäsku, võib see ICC tõsiseltvõetavust õõnestada ja julgustada Venemaa autoritaarset riigipead.

«President Putin on seaduse silmis tagaotsitav,» teatas Amnesty Internationali Mongoolia haru juhataja Altantuya Batdorj eile avalduses. «Igasugune reis ICC liikmesriiki, mis ei lõppe vahistamisega, julgustab president Putini tegevust ja seda tuleks näha strateegilise tegevusena ICC töö õõnestamiseks.»

Venemaa ja Hiina vahele kiilutud Mongoolia oli Nõukogude Liidu ajal tugevalt Moskva mõju all. Pärast liidu lagunemist 1991. aastal on Ulaanbaatar püüdnud säilitada sooje suhteid nii Kremli kui ka Pekingiga.

Mongoolia ei ole mõistnud hukka Venemaa kallaletungi ja täiemahulise agressioonisõja alustamist Ukrainas ning on hoidunud hääletamast konfliktiga seotud resolutsioonide üle maailmaorganisatsioonis.

Kreml teatas eelmisel nädalal, et ei ole mures võimaluse pärast, et Putin võidakse visiidi ajal vahistada.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles