:format(webp)/nginx/o/2024/09/18/16364580t1hdedc.jpg)
Iisraeli välisluureagentuur on kasutanud vaenlaste ründamiseks kaugjuhitavaid kuulipildujaid, viirusi ja muid ootamatuid vahendeid, seega ei oleks Hezbollahi ründamine lõhkeainet täis piiparitega sugugi kummaline.
2020. aastal tapeti Teherani lähistel Iraani juhtiv tuumateadlane Mohsen Fakhrizadeh kastiautole paigutatud robotkuulipildujaga, mida kontrolliti satelliitside abil. Selline meetod tundus nii ulmeline, et Iraani julgeolekuteenistused ei osanud teha muud, kui asuda oma eksimusi varjama, kirjutab The Times.
Tõenäoliselt pidid Iraanis tegutsema kas iisraellased või kohalikud agendid, kes toimetasid kuulipilduja riiki sisse ning paigutasid selle sõiduki külge. Päris täpselt ei ole aga siiani teada, kuidas nelja aasta tagune rünnak korraldati.
Samamoodi paneb kukalt kratsima Hamasi relvakaupmehe Mahmoud Mabhouhi tapmine Dubais 2010. aastal. Mees mõrvati mürgiga, mida süstiti talle hotellitoas vahepeatusel teel Damaskusest Bangkoki.
Araabia Ühendemiraatide võimud suutsid tuvastada 26 operatsioonis osalenud arvatava Mossadi agendi võltsitud passid, mis olid koopiad pärisdokumentidest, mis kuulusid Dubaiga viisavabade riikide juudikodanikele, kes olid hiljuti Iisraeli kolinud. Selgus, et agendid olid käinud Dubais mitu kuud ettevalmistusi tegemas.
Teisipäeval toimunud piiparirünnakuga ehk kõige suuremaid sarnasusi kannab 2010. aastal toimunud operatsioon, mis võidi viia läbi Luure Keskagentuuri (CIA) abiga. Iraani tuumaprogrammile rikastatud uraani tootvad tsentrifuugid hakkasid pöörlema säärase kiirusega, et muutusid oma eesmärgi täitmisel kasutuks.
Keegi ei saanud alguses aru, milles asi. Lõpuks selgus, et tsentrifuugide haldamiseks kasutatud Siemensi arvutisüsteemidesse oli installeeritud viirus. Leidlik oli aga see, kuidas viirus sihtmärgini toimetati.
Esiteks laaditi Stuxneti-nimeline pahavara kettalt Iraani arvutivõrku. Viiruse ülesanne oli levida märkamatult Iraani ja muu maailma võrkudes, kuni see jõudis viimaks Iraani tuumarikastamise keskuseni Natanzis, tundis ära oma «sihtmärgi» ja asus sellele ette nähtud ülesannet täitma.
Hilisemast ajast on märkimisväärne Hamasi poliitilise tiiva juhi Ismail Haniyeh' tapmine Teheranis selle aasta 31. juulil. Haniyeh tapeti väga rangelt turvatud külalistemajja smugeldatud pommiga, kusjuures lõhkeseadeldis oli toimetatud sinna umbes kaks kuud enne Hamasi juhi visiiti.
Tegu on suure kompleksiga, mida haldab ja valvab Iraani revolutsioonikaart. Haniyeh oli seal Teherani külastades mitu korda ööbinud. Viie Lähis-Ida julgeolekuallika sõnul detoneeriti pomm kaugjuhtimise abil, kui tehti kindlaks, et Haniyeh on külalistemaja õiges toas, kirjutab New York Times.
Pole selge, kuidas pomm külalistemajja toimetati. Lähis-Ida ametnike sõnul kavandati atentaati mitu kuud ja selle tarbeks koguti hoonekompleksi kohta põhjalikku luureteavet.