Täna kogunes Uus-Meremaal Aucklandis staadionile rohkem kui 6500 inimest, et vihtuda üheskoos maoori sõjatantsu haka’t ja püstitada sellega uus Guinessi maailmarekord, mida viimased kümme aastat on hoidnud Prantsusmaa.
VIDEOD ⟩ Uus-Meremaa võttis Prantsusmaalt tagasi maoori sõjatantsu haka Guinnessi rekordi
Rahvuslikku au kogunes Eden Parki staandionile taastama nii kohalikke kui ka turiste, nende seas näiteks tunnustatud filmirežissöör Taika Waititi, poksija David Tua ja USA saatejuht Conan O’Brien, vahendas Uus-Meremaa avalik-õiguslik ringhääling RNZ. Haka tantsimise saateks esines rekordikatsel ansambel Six60.
You're not officially in New Zealand until you've been welcomed by @TaikaWaititi on a rugby pitch. pic.twitter.com/rfWUfkUOVt
— Conan O'Brien (@ConanOBrien) September 29, 2024
Ühistantsimise jaoks reisis Austraaliast kohale Guinnessi maailmarekordi hindaja Brian Sobel, kes kinnitas pärast üritust, et tegemist oli aegade kõige suurema osalejate arvuga haka’ga, milles lõi kaasa 6531 inimest.
Rekordi lõplik kinnitamine eeldab siiski lisakontrolli. «Oleme kindlad, et meil on suur [osalejate] arv ja see võib veidi muutuda, kuid jääb ikkagi sinna kanti,» ütles Sobel ajalehele The New Zealand Herald.
How awesome is this?
— Nick (@StrayDogNZ) September 29, 2024
Thousands of people have just performed a haka at Auckland's Eden Park in an attempt to reclaim the Guinness World Record.
The current official record is 4028, inexplicably held by France since 2014 pic.twitter.com/TOCZANASZp
Korraldajad siiski lootsid eelnevalt, et uus rekord püstitatakse võimsamalt ja kokku tuleb 10 000 inimest.
Senist rekordit hoidis alates 2014. aasta septembrist Prantsusmaa, kui riigi edelaosas Brive-la-Gaillarde’is osales pärast rägbimatši korraldatud haka tantsimises 4028 inimest.
Haka’ks nimetatakse maoori kultuuris erinevaid tseremoniaalseid tantse, mida esitatakse näiteks kõrgete külaliste tervitamiseks, saavutuste tähistamiseks, pidupäevadel aga ka matustel. Haka on kogu maailmas teinud tuntuks Uus-Meremaa spordivõistkonnad, kes esitavad seda enne matše väljakutsena vastastele.
Seetõttu ongi maailmas tekkinud ettekujutus, et haka on ennekõike sõjatants, kuid maoori teadlaste nägemuse kohaselt moodustab see kultuurinähtusest vaid ühe tahu.