«Saksa Versailles» võitleb kliimasoojenemise tõttu kärbunud puudega

Copy
Sanssouci loss ja seda ümbritsev park meelitab igal aastal kohale ligi kaks miljonit külastajat.
Sanssouci loss ja seda ümbritsev park meelitab igal aastal kohale ligi kaks miljonit külastajat. Foto: Margus Paaliste

Saksamaa pealinna Berliini lähedal Potsdamis ligi 300 hektaril laiuv Sanssouci park võitleb kliimasoojenemisest tingitud kahjustustega. Suurejoonelise «ilma muredeta» (pr sans souci) õukonnalossi rajada lasknud, peene ilumeele poolest tuntud Preisi kuningas Friedrich II pöörab ilmselt hauas teise külje.

Märke kliimamuutustega kimpus olevast pargist ei ole vaja kaua otsida – kui lääneküljelt siseneda, näeb 1769. aastal valminud talveresidentsi, Uue palee vahetus läheduses kõrbepruunide lehtedega kastanisalu. Sissepääsu juures külastajatele mõeldud hoiatussilt mahakukkuvate puude kohta ei ole seal niisama – selline on viimastel aastatel tekkinud reaalsus, millega peavad arvestama nii üle maailma parki kohale sõitnud turistid kui ka kohalikud aednikud.

Vahel ka «Saksa Versailles’ks» nimetatud Sanssouci lossikompleks kuulub riigi suurima objektina alates 1990. aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse. Lossipargis kasvavast enam kui 80 000 puust ja põõsast ligi 80 protsenti on kliimasoojenemise tõttu ühel või teisel viisil kahjustada saanud. Suur osa neist võib iga hetk maha prantsatada.

Tagasi üles