Kübermaailma ristiisast FBI salarelvaks: sain aru, et kahte isandat ei saa teenida

Copy
Brett Johnson ehitas üles ja vedas esimest suuremat küberkuritegevuskogukonda, 4000 liikmega ShadowCrew’d – tänapäevase tumeveebi platvormide eelkäijat.
Brett Johnson ehitas üles ja vedas esimest suuremat küberkuritegevuskogukonda, 4000 liikmega ShadowCrew’d – tänapäevase tumeveebi platvormide eelkäijat. Illustratsioon: Artur Kuus

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) kõige tagaotsitavamate nimekirjast Ameerika Ühendriikide salateenistuse (USSS) ja FBI küberkuritegude vastase võitluse kuldvaraks tõusnud Brett Johnson tõdes tehnoloogiamessil GITEX Postimehega vesteldes, et kui teda motiveeris halvale teele asumiseks raha, siis kõige ohtlikumad on need kuriteod, mida tehakse ideoloogilistel kaalutlustel.

USSS on Johnsoni nimetanud esimeseks interneti ristiisaks. Ta ehitas üles ja vedas esimest suuremat küberkuritegevuskogukonda, 4000 liikmega ShadowCrew’d – tänapäevase tumeveebi platvormide eelkäijat. Tal on enda sõnul vöö all 39 kuritegu. Tema «teeneks» on kirjutatud tänapäevaste pangakaardipettuste, identiteedivarguste, maksupettuste ja teiste taoliste kuritegude kujundamine, viimistlemine ja täideviimine.

2004. aasta augustis jõudis ShadowCrew Ameerika äriajakirja Forbes esikaanele. Paar kuud hiljem, 26. oktoobril arreteeris USSS kuue tunni jooksul kuues riigis 33 rühmitusega seotud inimest. Prominentsematest tegelastest ainus, kes esimese hooga pääses, oli just ninamees Johnson. Temani jõuti alles 2005. aasta 8. veebruaril. Kohtuotsuseks seitse ja pool aastat vanglat, millest kaheksa kuud üksikkongis.

Tagasi üles