Prantsusmaa peab võtma tõsiseltvõetavaid meetmeid oma suure eelarvepuudujäägi vähendamiseks, ütles uus rahandusminister reedel enne seda, kui reitinguagentuur Moody's alandas riigi krediidireitingu väljavaadet.
Rahandusminister: Prantsusmaa peab eelarvepuudujäägi suhtes tõsiseid meetmeid võtma (1)
Antoine Armand vestles AFPga Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ja Maailmapanga iga-aastase kohtumise veerelt Washingtonis.
IMFi prognoosi kohaselt on Prantsuse eelarvepuudujääk tänavu kuus protsenti sisemajanduse kodutoodangust (SKT) ja püsib sellel tasemel 2029. aastani.
Samas ei võta prognoos arvesse hiljutist eelarveettepanekut, mille järgi peaks puudujääk langema viie aastaga alla kolme protsendi taseme.
IMFi eelarveküsimuste osakonna juht Vitor Gaspar ütles kolmapäeval ajakirjanikele, et IMF ootab enne prognoosi muutmist rohkem selgust, mida pakuksid reaalselt võetavad meetmed.
Armandi sõnul täpsustab valitsus oma eelarvekava üksikasju lähiajal.
«On normaalne, et IMF tahab üksikasjalikku selgitust, et mõista meie suunda,» ütles ta AFP-le. «Ja täiendavad kulukärped selguvad parlamendi arutelu käigus.»
Brüssel algatas juulis Prantsusmaa suhtes menetluse seoses Euroopa Liidu eelarvereeglite rikkumisega. Reeglite järgi peab euroala riikide eelarvepuudujääk jääma alla kolme protsendi SKTst.
«Meie partneritel on võrdlemisi täpne ülevaade Prantsusmaa olukorrast, mida ma olen nendega alates ametisse astumisest jaganud,» ütles Armand, lisades, et riigi majandus on tugev ja töötus 40 aasta madalaimal tasemel.
Samas nentis ta, et riigi rahaasjad on muret tekitavad ja valitsuse uus eelarve sõltub majanduskasvu hoogustamise asjus tarbijate veenmises kulutama rohkem raha, kui nad teenivad.
«Kui prantslased on palju säästnud ja me vähendame oma puudujääki, viib ülekulutamine tarbimise ja kasvuni,» ütles ta, lisades, et madalad intressimäärad toetavad ka äriinvesteeringuid.
USA reitinguagentuur Moody's alandas reedel Prantsusmaa riigireitingu stabiilsest negatiivseks, kuid kinnitas pikaajalise krediidireitingu tasemel Aa2.
«Otsus muuta väljavaadet stabiilsest negatiivseks peegeldab üha suurenevat riski, et Prantsuse valitsus ei suuda tõenäoliselt rakendada meetmeid, mis ennetaksid kestvat oodatust suuremat eelarvedefitsiiti ning laenu võtmise suutlikkuse halvenemist,» teatas Moody's.