Bulgaarias toimuvad täna seitsmendad üldvalimsed veidi enam kui kolme aasta jooksul, kuid jätkuvalt on vähe lootust, et seekordse hääletuse järel suudetaks moodustada stabiilne valitsus, mis peataks riigi edasise liikumise poliitilisse kaosesse.
TAAS HÄÄLETUSKASTIDE JUURES ⟩ Bulgaarias peetakse täna kolme aasta jooksul juba seitsmendad üldvalimised
Valijate tülpimus ja pettumine poliitikutes on loonud keskkonna, kus radikaalsed poliitilised jõud õõnestavad Moskva laialtlevinud valeinfo toetusel edukalt avalikkuse toetust demokraatlikule protsessile ning suurendavad venemeelsete ja paremäärmuslike rühmituste toetust.
Lõputu valimisspiraal on avaldanud ränka mõju Bulgaaria majandusele ja välispoliitikale, riiki ohustab reformidega venitamise tõttu ilmajäämine miljarditesse eurodesse ulatuvatest Euroopa Liidu taastefondidest. Bulgaaria täielik lõimumine Schengeni ruumiga ning ühinemine euroalaga lükkuvad ilmselt veelgi edasi.
Valimisjaoskonnad avati kell 7 hommikul kohaliku aja järgi ja suletakse kell 20. Lävepakuküsitlused avaldatakse pärast valimisjaoskondade sulgemist, esialgsed ametlikud tulemused peaksid selguma homme.
Viimased arvamusküsitlused prognoosisid madalat valimisaktiivsust. Arvamusküsitluste kohaselt usub vaid kümme protsenti bulgaarlastest valimiste aususse.
Viimased juunis korraldatud parlamendivalimised ei andnud selget võitjat ning seitse killustatud parlamenti valitud erakonda ja liikumist ei suutnud moodustada elujõulist koalitsiooni. Vaatlejate hinnangul annavad tänased valimised sama tulemuse.
Kuigi enim saadikukohti ennustatakse ekspeaminister Bojko Borisovi paremtsentristlikule erakonnale GERB, on sellel killustunud parlamendis ilmselt keeruline moodustada enamusvalitsust. Arvamusküsitluste põhjal peaks GERB saama 26 protsenti häältest.
Reformimeelne liberaalne koalitsioon PP-DB peaks saama 14 protsenti häältest, venemeelne parempoolne Vazraždane 13-14 protsenti.
Rahvuslaste partei Vazraždane toetus on kasvanud pärast seaduseelnõud LGBTQ propaganda keelustamiseks, mis võeti augustis parlamendis suure häälteenamusega vastu.
Analüütikute sõnul on eelolevatel valimistel kaks võimalikku stsenaariumi: konservatiivid löövad mesti reformaatoritega või moodustavad vähemusvalitsuse endise magnaadi Deljan Peevski taktikalise parlamenditoetusega.
Juunivalimistel oli aktiivsus vaid 34 protsenti, sama on küsitluste põhjal oodata täna.