Tulnukate väljaheide või vaalatatt? Kanada rannikule hulpinud valge lödi tekitab teadlastes hämmingut

Copy
Kanada Newfoundlandi saare rannik.
Kanada Newfoundlandi saare rannik. Foto: ERIC COX / REUTERS / SCANPIX

Kanadas Atlandi ookeani rannikul ausvas Newfoundlandi provintsis on juba nädalaid tekitanud kohalike elanike seas uljaid spekulatsioone ja pannud teadlasi nõutult kukalt kratsima kaldale uhtuvad teadmata päritolu valged plönnid.

Septembri alguses avastasid mere ääres jalutavad inimesed Newfoundlandi saare lõunatipus asuva Placentia lahe kiviklibustelt randadelt umbes õhtusöögitaldriku suurused limased ja poorsed tükid. Hulk inimesi postitas leidudest pilte sotsiaalmeediasse, pärides, kas keegi teab, millega võiks tegu olla.

Saabunud vastustetulvas oli kõikvõimalikke pakkumisi alates sellest, et ehk on tegu juustukäntsakatega, kuni selleni välja, et äkki vedelevad rannal tulnukate väljaheited või vaalade tatikollid.

«Appi, kas see on Olaf?» heitis üks kommenteerija nalja, viidates Disney filmist «Lumekuninganna ja igavene talv» tuttavale lumememmele.

Esines ka oletusi, et ehk on tegemist minema visatud taignaga või mõnelt tankerilt pärit parafiiniga, mis laeva puhastamise järel on merre heidetud. Kui inimesed rannal vedelevat lödi põlema panna üritasid, selgus, et see süttib väga hästi.

Võimude teatel võtavad nad võimalikku reostusohtu rannikukeskkonnale väga tõsiselt. Kanada rannavalve saatis kolmeliikmelise meeskonna provintsi pealinnast Saint John'sist läänes asuvatele randadel olukorra hindama ja analüüside jaoks proove koguma.

Kanada riikliku keskkonna eriolukordade ameti töötajad külastasid samuti piirkonda mitmel puhul, viies keskkonnaministeeriumi teatel läbi põhjaliku randade ja rannikuala vaatluse nii õhust, vee seest kui ka käsitsi, et teha kindlaks reostuse ulatus ja mis võiks olla selle potentsiaalne allikas.

«Praegu ei ole ei ainet ega selle allikat tuvastatud,» ütles uudisteagentuurile AFP Kanada keskkonna- ja kliimamuutuste ameti (ECCC) pressiesindaja Eleni Armenakis. «Esialgne analüüs ECCC laboris viitab sellele, et materjal võib olla taimne.»

Siiski on vaja tema sõnul salapärase olluse edasist analüüsi, et teha kindlaks, mis see täpselt on ja milline on selle võimalik mõju loodusele.

Tagasi üles