Gruusia valmistub massimeeleavaldusteks, mille Euroopa Liidu meelne opositsioon kuulutas välja protestiks laupäevaste üldvalimiste «varastamise» vastu võimuerakonna poolt.
Gruusia valmistub vaidlusaluste valimiste järel ulatuslikeks protestideks
Gruusia läänemeelne president Salomé Zurabišvili süüdistas valimistesse sekkumises «Vene erioperatsiooni», Moskva eitab süüdistusi.
Opositsiooni hinnangul on valimiste võitjaks kuulutatud võimuerakond Gruusia Unistus tüürimas riiki Moskva orbiidile ning eemaldumas eesmärgist ühineda Euroopa Liiduga.
Hoolimata Brüsseli ja Washingtoni väljendatud murest seoses võimalike rikkumistega, teeb EL-i praegune eesistuja Ungari peaminister Viktor Orbán esmaspäeval visiidi Thbilisile, et näidata oma toetust Gruusia Unistusele.
Gruusia peaminister Irakli Kobahhidze kinnitas esmaspäeval pressikonverentsil, et EL-i liikmesus on endiselt tema erakonna prioriteet ning ütles, et ootab suhetes Brüsseliga «taaskäivitust».
Gruusia valimiskomisjoni avaldatud pea lõplike tulemuste kohaselt toetas Gruusia Unistust valimistel 53,92 protsenti ja nelja opositsioonipartei liitu 37,78 protsenti valijatest. Valimiskomisjoni välja kuulutatud tulemused annavad Gruusia unistusele 150-kohalises parlamendis 89 saadikukohta, millest ei piisa põhiseaduse muutmiseks.
Opositsioon on nimetanud valimisi ebaausateks ning keeldub kaotust tunnistamast. Opositsioonipoliitikud on lubanud oma mandaadist loobuda ja parlamenti mitte minna.
«Oleme Venemaa erioperatsiooni, uut tüüpi Gruusia rahva vastase hübriidsõja ohvrid,» ütles president Zurabišvili pühapäeval, nimetades välja kuulutatud valimistulemusi «ebaseaduslikeks».
Euroopa Parlamendi missiooni hinnangul näitasid valimised «tagasilangust Gruusia demokraatias», vaatlejate sõnul nägid nad valimissedelite lisamist kastidesse ja vaatlejate «füüsilist ründamist». USA välisminister Antony Blinken taunis «riigi raha väärkasutamist, häälte ostmist ja valijate hirmutamist, mille tulemuseks olid ebavõrdsed tingimused».
Mitu opositsioonirühmitust on kutsunud esmaspäeval pealinnas Thbilisis massimeeleavaldustele, mida on toetanud ka president ja vangistatud ekspresident Mihheil Saakašvili.
Poliitikaanalüütik Gia Nodia ütles, et tema hinnangul on oodata «ulatuslikke proteste, kuid mitte tõsiseid rahutusi».
«Usun, et Gruusia Unistus alustab ulatuslikku pealetungi oma vastaste, kodanikuaktivistide ja sõltumatu ajakirjanduse vastu,» lisas Nodia, kelle sõnul «rikkumised võisid küll mõjutada valimiste tulemusi, kuid võimupartei toetusbaas on sellegipoolest tugev».