Saada vihje

POSTIMEES GRUUSIAS Gruusia rahvas tuli varastatud valimiste tõttu tänavatele

Protest valimistulemuste vastu Thbilisis esmaspäeva õhtul. Foto: Eero Vabamägi

Esmaspäeva õhtul kogunes pealinna Thbilisi kesktänavale Rustaveli avenüüle rahvahulk, kelle arvates on laupäevaste parlamendivalimiste tulemused võltsitud.

Inimesi kutsus tänavale meelt avaldama president Salome Zurabišvili, kelle arvates polnud valimistulemus õige ja kes nägi selle taga Venemaa erioperatsiooni.

«Te ei kaotanud valimisi. Teie hääl varastati. Kellelgi pole õigust seda teha ja te ei anna kellelegi seda õigust. Annan vande olla teiega koos Euroopa teel, kuni meid saadab edu,» ütles president emaspäeval rahva aplausi saatel.

Presidendi järel tulid ükshaaval lavale opositsiooniliidrid. Lubati rikkumiste uurimist jätkata ja oma hääli kaitsta. Pessimismiks polevat praegu aega. «Gruusia Unistus kaotas – opositsioon võitis,» kõlas lavalt. «Ei lähe nii, nagu Ivanišvili soovis,» lisati viitega võimupartei oligarhist liidrile Bidzina Ivanišvilile.

Gruusia Unistuse liider Bidzina Ivanišvili laupäeval Thbilisis valimisvõitu tähistamas.
Gruusia Unistuse liider Bidzina Ivanišvili laupäeval Thbilisis valimisvõitu tähistamas. Foto: Eero Vabamägi

Seejärel hüüti: «Kõik, kes arvavad, et valimised varastati, tõstke käed!» Rahvamass, kes ulatus Rustaveli avenüül nii kaugele, kui silm võttis, tõstis käed.

Inimestel oli kaasas ka plakateid: «Need polnud valimised, see oli Vene erioperatsioon», «Kõik saab lõpuks korda, ja kui ei saa, siis see ei ole veel lõpp».

Keskvalimiskomisjoni ametlike tulemuste järgi sai valitsuspartei Gruusia Unistus 53,92 protsenti häältest, neli parlamenti pääsenud opositsiooniparteid aga kokku vaid 37,78 protsenti.

«Me nägime midagi väga ebatavalist. Võimud kasutasid pettuse legaliseerimiseks tehnoloogiat. Seda pole varem kunagi juhtunud. Me oleme nii tunnistajad kui ka ohvrid uut tüüpi Venemaa erioperatsioonis – hübriidses sõjapidamises, mida viiakse läbi meie rahva vastu,» selgitas Zurabišvili pühapäeva õhtul tehtud avalduses. «Nende valimiste tunnustamine oleks sama kui Gruusia Venemaale allutamise aktsepteerimine. See on Venemaa uus vallutamisvorm. Me ei nõustu sellega.»

Opositsioon näitab näpuga Venemaale

Kui Postimees käis enne proteste tänaval uurimas, mida inimesed olukorrast arvavad, siis suurem osa meiega poliitikast rääkida ei soovinud. Enamik ei olnud aga valimistulemustega rahul ning arvas, et neid võltsiti.

«Ma olin terve aeg teleka ees ja arvasin, et me võitsime, kuid siis visati kõik vette,» ütles vanem naisterahvas Asan. «Nõustun, et olid varastatud. See mees (Ivanišvili – C. A.) on Putiniga seotud. Ta tahab Gruusiat Putini, mitte Gruusia rahva jaoks. Me peame võitlema, et Gruusia talt tagasi võtta.»

Samasugusel arvamusel oli ka noorem meesterahvas Irakli, kes ütles, et pole tulemustega rahul. «Kohe kindlasti mitte. On tõendeid korruptsioonist ja pole midagi, mida ma selles osas ette võtta saaksin,» ütles ta, lisades, et läheb õhtupoole tänavale protestima.

Samas ütles vanem härrasmees Nikoloz, et tema on valimistulemusega rahul. Presidendi avalduse kohta, et valimised varastati, sõnas ta: «See on vale. Kõik läks valimistel hästi.»

Kohe pärast esimeste tulemuste teatavaks tegemist ütles opositsioon, et nemad võimuerakonna võitu ei tunnista. Riigis valitses aga vaikus ning keegi ei teadnud, mis saama hakkab. Jäi mulje, nagu oleksid tulemused tulnud opositsioonierakondadele üllatusena, ning nad olid segaduses. Kõige taustal toimusid konsultatsioonid.

Opositsioonist öeldi Postimehele, et varem on olnud probleemiks see, et tänavale ei ole mindud konkreetse plaaniga, mistõttu seekord kohe pärast valimisi tänavatele ei tormatud.

Opositsiooni väitel manipuleeriti uute elektroonilise häälte lugemise ja valijate registreerimise süsteemidega ning need tootnud ettevõte Smartmatic on nende sõnul kompromiteeritud.

«Venelastel on õnnestunud luua väga keerukas ja tehnoloogiline valimistega manipuleerimise ja võltsimise süsteem,» ütles Elene Khoštaria opositsiooniparteist Koalitsioon Muutuste Eest.

Te ei kaotanud valimisi. Teie hääl varastati. Kellelgi pole õigust seda teha ja te ei anna kellelegi seda õigust.

Gruusia president Salome Zurabišvili

Seejuures olevat Gruusia süsteemi jaoks tehtud spetsiaalseid muudatusi: kaotatud sõrmejälje lugemise võimalus ning masinad ei olnud omavahel ühendatud, mistõttu oli ühel inimesel võimalik hääletada mitmes kohas ja teha seda nii, et alarm tööle ei hakanud. Postimees nägi aga ühes valimisjaoskonnas juhtumit, kus masinal hakkas alarm tööle ja valija saadeti välja.

Opositsioon viitab pettusest rääkides ka arvamusküsitluste trendidele ning Edisoni ja Harris X-i lävepakuküsitlustele, mis näitasid, et valitsuspartei saab vastavalt 40,9 või 42 protsenti häältest. Opositsioon väidab, et kümnete tuhandete osalenutega lävepakuküsitlused, mille veamäär olevat alla kahe protsendi, ei saa rohkem kui kümne protsendiga mööda panna. «Praegune kummaline pilt ei peegelda reaalsust,» ütles Khoštaria.

Siiski polevat praegu veel võimalik täielikult avaldada, kuidas valimiste võltsimine toimus. «Isegi Moldoval oli raske tõestada Venemaa sekkumist. Peame eristama Moldova ja meie juhtumit – nende puhul oli tegemist sekkumisega valitsuse vastu, kellel oli juurdepääs informatsioonile /.../ me oleme opositsioon, meil pole ligipääsu,» seletas üks Koalitsiooni Muutuste Eest liidreid Nika Gvaramia.

Märgiliseks võib pidada ka seda, et juba kolm tundi enne valimiste lõppu teatas Thbilisi linnapea Kahha Kaladaze (Gruusia Unistus), et kohalikest valimisstaapidest tulnud info põhjal on võimuerakonnal parlamendis kindel enamus. Pärast valimisjaoskondade sulgemist kell kaheksa õhtul ja valitsusega seotud GORBI lävepakuküsitluste tulemuste avaldamist – mille järgi võidutses Gruusia Unistus 56,1 protsendiga – tehti suure sõuga teatavaks valimisvõit. Kohal oli kogu valitsuspartei raskekahurvägi eesotsas partei asutaja ja auesimehe oligarh Bidzina Ivanišviliga, lasti ilutulestikku ning mööda sõitis autokolonn.

Gruusia Unistuse toetajad tähistamas laupäeval Thbilisis valimisvõitu.
Gruusia Unistuse toetajad tähistamas laupäeval Thbilisis valimisvõitu. Foto: Eero Vabamägi

Gruusia peaminister Irakli Kobahhidze ütles emaspäeval pressikonverentsil, et riigi prioriteediks jääb Euroopa Liiduga liitumine. «Loomulikult on esmatähtis Euroopa integratsioon. Me ootame suhete taaskäivitamist, mis toimub meie arvates intensiivselt järgmise aasta algusest,» lausus peaminister, lisades, et 2030. aastaks saab Gruusia ELi liikmeks.

Selged rikkumised

Gruusia valimisvaatlejate koalitsioon «Me hääletame» tõi oma raportis esile, et nende hinnangul ei kajasta tulemused kodanike tahet. Aruandes viidati keerulisele valimispettuste skeemile ning suurele hulgale rikkumistele muuhulgas probleemidega kontrollisüsteemides, massilisele mitmekordsele valimisele, valijate hirmutamisele ja häälte ostmisele. Seetõttu nõuab koalitsioon valimistulemuste tühistamist.

Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) juhitud vaatlusmissiooni hinnangul olid valimised küll hästi korraldatud, kuid esines palju probleeme. Kõige levinumate rikkumistena toodi välja valijate survestamist, hirmutamist ja ahistamist, mis olevat toimunud nii valimisjaoskondades kui ka väljaspool. Samuti esines üksikutel juhtudel häälte ostmist ja mitmekordse hääletamise katseid.

«Täheldasime kahte maailma: üks oli valimisjaoskonnas, kus hääletamisprotsess oli hästi korraldatud, ja teine oli väljaspool valimisjaoskondi,» ütles pressikonverentsil Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (PACE) delegatsiooni juht Iulian Bulai.

Bulai tõi välja, et valimisjaoskondades olid ka valitsuspartei kaamerad, samuti jälgiti väljaspool jaoskondi, kes valimas käivad, mis lõi survestamise ja hirmutamise õhkkonna. «Tundus, nagu Suur Vend jälgiks sind,» lausus Bulai. «Valimisprotsess näitas selget ebavõrdsust poliitiliste üksuste vahel, mis õõnestab usaldust valimistulemuste suhtes.»

Lamiskana koolimajas võis näha laupäeval vaatepilti, kus kaks inimest korraga hääletamas käisid, kuigi reeglite järgi on see keelatud.
Lamiskana koolimajas võis näha laupäeval vaatepilti, kus kaks inimest korraga hääletamas käisid, kuigi reeglite järgi on see keelatud. Foto: Eero Vabamägi

Postimees käis valimispäeval protsessi vaatamas nii Thbilisis kui ka Venemaa okupatsioonijoone lähedal asuvates külades. Kui Thbilisis oli nii opositsiooni kui ka valitsuspartei toetajaid, siis mida kaugemale pealinnast jõudsime, seda valitsusmeelsemaks muutusid meiega rääkinud inimesed. Käidud kohtades ütlesid vaatlejad, et olukord on rahulik ja suuremaid rikkumisi pole. Siiski olla ühes jaoskonnas tuvastatud olukord, kus valimisprotsessi selgitanud valimiskomisjoni liige näitas seda tehes paberitel valitsuspartei numbri poole. Nägime ka kaameraid valimisjaoskondades, nende ees seisvaid meesterühmi ning kaks korda seda, kuidas valimiskabiinis viibis korraga mitu inimest.

Märksõnad

Tagasi üles