Vägistamine on Sudaani kodusõjas laialt levinud, ütlesid teisipäeval ÜRO uurijad, süüdistades poolsõjaväelisi rühmitusi seksuaalvägivalla toimepanemises jahmatavas ulatuses.
ÜRO uurimine: seksuaalvägivalla ulatus Sudaani sõjas on jahmatav
Naisi ja tüdrukuid röövitakse seksuaalorjusesse ning kuritarvitustest ei ole säästetud ka lapsed, teatas ÜRO Sudaani sõltumatu rahvusvaheline teabekogumismissioon vastavaldatud raportis.
«Sudaanis ei ole hetkel ühtegi turvalist paika,» ütles uurimise juht Mohamed Chande Othman avalduses.
Kodusõda puhkes aprillis 2023 Sudaani de facto valitseja Abdel Fattah al-Burhani juhitava sõjaväe ja tema endise asetäitja Mohamed Hamdan Daglo juhitavate Kiirtoetusjõudude (RSF) vahel.
Sõjast on kujunenud maailma üks hullemaid humanitaarkriise. ÜRO peasekretär António Guterres ütles esmaspäeval, et Sudaani vaevab nälja, vägivalla, haiguste ja kujuteldamatu julmuse õudusunenägu.
ÜRO pagulasameti hinnangul on sõja tõttu kodust põgenenud umbes 11,3 miljonit inimest, neist pea kolm miljonit välismaale. Näljaga on silmitsi üle 25 miljoni inimese ehk üle poole rahvastikust.
«Olukord on konflikti kestes sünge, põhjustades tsiviilelanikele tohutuid kannatusi,» teatas teabekogumismissioon.
Armee, RSF ja nendega liidus olevad relvarühmitused on toime pannud laiaulatuslikke inimõigus- ja humanitaarõigusrikkumisi, millest paljud võivad kujutada endast sõjakuritegusid ja/või inimsusvastaseid kuritegusid, järeldati raportis.
Raporti järgi on mõlemad pooled inimesi meelevaldselt kinni pidanud ja piinanud. Samuti süüdistati mõlemat poolt seksuaalvägivallas, ehkki märgiti, et suurema hulga dokumenteeritud juhtumite taga on RSF.
Missiooni teatel on RSF süüdi laiaulatuslikus seksuaalvägivallas, sealhulgas grupivägistamised ja ohvrite röövimine ning kinnipidamine tingimustes, mis on määratletav seksuaalorjusena.
Samuti öeldi, et RSF ja selle liitlased on pannud toime hulga teisi sõjakuritegusid ja inimsusevastaseid kuritegusid, sealhulgas laste röövimine, värbamine ja kasutamine vaenutegevuses, ning süstemaatiline rüüstamine.
Uurimise järgi on seksuaalvägivalda erilise julmusega toime pandud Lääne-Darfuri piirkonnas, kus seda on tehtud «tulirelvade, nugade ja piitsadega».
«Sudaanis dokumenteeritud seksuaalvägivalla ulatus on jahmatav,» ütles Othman. «Olukord, millega haavatavad tsiviilelanikud, eriti naised ja tüdrukud silmitsi seisavad, on sügavalt muret tekitav ja nõuab kohest tähelepanu.»
Othmani juhitud kolmeliikmeline missioon loodi oktoobris 2023 ÜRO Inimõigusnõukogu poolt inim- ja rahvusvahelise humanitaarõiguse rikkumiste uurimiseks Sudaani konfliktis.