Esmalt kõlas pühapäeva õhtul Madison Square Gardenil Ameerika Riikide Konföderatsiooni mitteametlik hümn «Dixie», mis on viimastel aastatel mitmel pool ära keelatud selle ajalooliste seoste tõttu orjapidamist toetavate lõunaosariikide liiduga.
Sellele järgnes koomik Tony Hinchcliffe’i etteaste, kus provokatiivsete remarkide poolest tuntud meelelahutaja nimetas Puerto Ricot prügisaareks, tegi solvavaid märkusi mustanahaliste kohta, nimetas palestiinlasi kiviloopijateks ja juute ihnuskoideks ning üles, et latiinod «armastavad teha lapsi».
Teravate remarkidega esinesid teisedki kuuetunnisel üritusel kõnelejad: ärimees Grant Cardone nimetas asepresident Kamala Harrise kaastöölisi kupeldajateks, poliitkommentaator Tucker Carlson mõnitas Harrise päritolu, nimetades teda «samoa-malaisialaseks», väidetava Trumpi lapsepõlvesõbra David Remi sõnul on Harris antikristus ja endine Trumpi Valge Maja abi Stephen Miller kuulutas: «Ameerika on ainult ameeriklastele.»
Kuigi Hinchcliffe üritas hiljem oma kommentaare kaitsta, öeldes, et «ma tegin ju nalja kõigi üle», oli kahju juba sündinud. Asjale reageeris isegi Puerto Rico Vabariikliku Partei esimees Angel M. Cintrón, kes ütles, et ei soostu toetama Trumpi, kuniks ta rassistlike väljaütlemiste pärast vabandust ei palu, kirjutab New York Times.
Mõjukas valijaskond
Trumpi kampaania vanemnõunik Danielle Alvarez kinnitas harvaesinevas vabanduses, et Puerto Ricot puudutav nali ei esinda Trumpi ega tema kampaaniameeskonna vaateid.
Kuid San Juani peapiiskop Roberto O. González Nieves märkis Trumpile edastatud avalikus kirjas, et niisugustest selgitustest ei ole küllalt. «Teie kampaania vabandusest ei piisa,» kirjutas peapiiskop. «Tähtis on see, et teie isiklikult vabandaksite nende kommentaaride eest.»