Saada vihje

ÜLEVAADE Rassistlikud kommentaarid võivad Trumpi kampaaniale kalliks maksma minna (5)

Copy
Donald Trumpi kampaaniaüritus Madison Square Gardenil.
Donald Trumpi kampaaniaüritus Madison Square Gardenil. Foto: Brendan McDermid/Reuters/Scanpix

Donald Trumpi kampaaniaüritus New Yorgis võis küll pakkuda mõjuvat visuaali punaste MAGA-mütside merest keset sügavsinist Manhattanit, kuid selle esinejate rassistlik alatoon võib presidendikandidaadile võtmetähtsusega valijate seas kalliks maksma minna.

Esmalt kõlas pühapäeva õhtul Madison Square Gardenil Ameerika Riikide Konföderatsiooni mitteametlik hümn «Dixie», mis on viimastel aastatel mitmel pool ära keelatud selle ajalooliste seoste tõttu orjapidamist toetavate lõunaosariikide liiduga.

Sellele järgnes koomik Tony Hinchcliffe’i etteaste, kus provokatiivsete remarkide poolest tuntud meelelahutaja nimetas Puerto Ricot prügisaareks, tegi solvavaid märkusi mustanahaliste kohta, nimetas palestiinlasi kiviloopijateks ja juute ihnuskoideks ning üles, et latiinod «armastavad teha lapsi».

Teravate remarkidega esinesid teisedki kuuetunnisel üritusel kõnelejad: ärimees Grant Cardone nimetas asepresident Kamala Harrise kaastöölisi kupeldajateks, poliitkommentaator Tucker Carlson mõnitas Harrise päritolu, nimetades teda «samoa-malaisialaseks», väidetava Trumpi lapsepõlvesõbra David Remi sõnul on Harris antikristus ja endine Trumpi Valge Maja abi Stephen Miller kuulutas: «Ameerika on ainult ameeriklastele.»

Kuigi Hinchcliffe üritas hiljem oma kommentaare kaitsta, öeldes, et «ma tegin ju nalja kõigi üle», oli kahju juba sündinud. Asjale reageeris isegi Puerto Rico Vabariikliku Partei esimees Angel M. Cintrón, kes ütles, et ei soostu toetama Trumpi, kuniks ta rassistlike väljaütlemiste pärast vabandust ei palu, kirjutab New York Times.

Mõjukas valijaskond

Trumpi kampaania vanemnõunik Danielle Alvarez kinnitas harvaesinevas vabanduses, et Puerto Ricot puudutav nali ei esinda Trumpi ega tema kampaaniameeskonna vaateid.

Kuid San Juani peapiiskop Roberto O. González Nieves märkis Trumpile edastatud avalikus kirjas, et niisugustest selgitustest ei ole küllalt. «Teie kampaania vabandusest ei piisa,» kirjutas peapiiskop. «Tähtis on see, et teie isiklikult vabandaksite nende kommentaaride eest.»

Kuigi Ameerika Ühendriikide ülemereterritooriumi kodanikud presidendivalimistel hääletada ei saa, saavad seda teha miljonid puertoricolased, kellel on Ühendriikide elamisluba – ligi pool miljonit neist võtmeosariigis Pennsylvanias, mille võitmine on presidendivalimistel kriitilise tähtsusega.

Parteiülene Pennsylvania puertoricolaste ühendus väljastas avalduse, milles kutsutakse valimispäeval Trumpi vastu hääletama. Vilgas mõttevahetus algas ka sotsiaalmeedias ja kiirelt asuti organiseerima protesti eile toimunud Trumpi kampaaniaürituse vastu Allentownis – tegu on latiinoenamusega linnaga, kus on üks suuremaid puertoricolaste kogukondi Ühendriikides.

Pennsylvania puertoricolaste ühendus väljastas avalduse, milles kutsutakse valimispäeval Trumpi vastu hääletama.


«See levib kogukonnas kulutulena,» märkis Allentowni Demokraatliku Partei haru osakonnajuhataja Norberto Dominguez väljaandele Politico. «See ei ole kõige targem asi, mida teha, solvata inimesi – suurt hulka valijaid siin kaalukeeleosariigis – ja siis minna nende koju hääli küsima.»

Häälekas tagasiside tuli ka Floridast, kus elab samuti tohutu puertoricolaste kogukond – Orlandos, Tampas ja Fort Lauderdale’is on puertoricolased kõige suurem latiinode rühm, Miamis suuruselt teine.

Florida vabariiklasest esindajatekoja saadik Maria Elvira Salazar ütles, et rassistlik remark tekitas temas jälestust ja kinnitas, et see ei peegelda Vabariikliku Partei väärtusi. Vabariiklasest senaator Rick Scott märkis: «Nali läks põhja põhjusega. See ei ole naljakas ja see ei ole tõsi. Puertoricolased on imelised inimesed ja imelised ameeriklased.»

Tihe rebimine

Tegu on halva ajastusega Trumpi kampaania jaoks, mis on seni suutnud tõmmata endale latiinovalijate hääli. «Tuleb välja, et oktoobriüllatus oli presidendikampaania sooritamas poliitilist massienesetappu Madison Square Gardeni laval,» ütles vabariiklaste strateeg ja endine Trumpi administratsiooni ametnik Matthew Bartlett Politicole.

Pole selge, millist mõju avaldavad sellised arengud nädal enne valimispäeva ajal, mil eelhääletus käib täie hooga. Viimaste küsitluste järgi on Harrise edumaa latiinovalijate seas kõigest paarteist protsenti, samas kui 2020. aastal võitis Joe Biden latiinode seas 26 protsendiga.

Vaadates presidendivalimiste äärmiselt tihedat konkurentsi, on vabariiklastel põhjust intsidendi pärast muret tunda. Pennsylvanias võitis Joe Biden 2020. aastal umbes 81 000 häälega, praegu on seal Trump ja Harris arvamusküsitluste järgi viigis. Neli aastat tagasi elas osariigis 456 600 puertoricolast.

Põhja-Carolinas elab 115 000 puertoricolast, Wisconsinis 65 000 ja Michiganis 50 000 Puerto Rico päritolu inimest, igas kaalukeeleosariigis on neid rohkem kui nende osariikide tõenäoline lõplik häältevahe Trumpi ja Harrise vahel.

Suur osa hispaaniakeelsetest valijatest on asunud Trumpi toetama ennekõike lähtudes majandusküsimusest, mis on selle valijasegmendi jaoks konkurentsitult kõige tähtsam teema. Võimalik, et üksikjuhtum ei avalda suuremat mõju valijate käitumisele, kuid niivõrd õhkõrnade vahede juures kandidaatidel eksimisruumi ei ole.

Tagasi üles