Skip to footer
Saada vihje

MAKSAD VÕI SURED Kuritegelikud jõugud paiskasid Peruu käpuli

Politsei eriüksuse liikmed kolonel Victor Revoredo juhtimisel patrullimas Trujillo tänavatel.

Peruu ametivõimudel on käed-jalad tööd täis, sest kuritegelike jõukude tõttu on lahvatanud väljapressimiste laine, mis on võtmas justkui epideemia mõõtmeid.

Relv peos, vaatab politseikolonel Victor Revoredo koos oma meeskonnaga Peruu põhjaosas Trujillo linnas ühe väikese maja poole, kus peaks peitma end riigi tagaotsitavamaid kurjategijaid.

«Siin elab Cortadedos [Sõrmelõikaja],» sosistas väljapressimiste laine vastu võitleva politseiüksuse ülem, kelle ülesandeks on probleem välja juurida riigi suuruselt kolmandast, üle miljoni elanikuga linnast.

2006. aastal hakkasid justnimelt Trujillos jõugud inimestelt vägivaldsel moel raha välja pressima, nõudes väidetavat maksu transpordisektorile, rääkis endine julgeolekuminister Ricardo Valdes.

«Nüüd on väljapressimine laialt levinud ning saanud jõukude jaoks peamiseks sissetulekuallikaks,» ütles ta AFP-le.

Politsei eriüksuse liikmed patrullivad Trujillo tänavatel.

Sihtmärgiks ei ole ainult rikkurid ja suurettevõtted, samuti võetakse ette ka väikekaupmehed vaesematest piirkondadest, kus paljud teenivad leiba varimajanduses ning langevad seega kurjategijate saagiks.

Revoredo kirjeldas tekkinud olukorda kui kuritegevuse pandeemiat.

Väljapressimise ohvriks on langenud nii poed, taksojuhid kui ka koolid.

«Kui sa tahad, et sul veri sees voolaks, maksa 20 000 solli (üle 4900 euro),» oli kirjas ühes hiljuti mõrvatud ärimehe isale saadetud ähvardussõnumis. Kui piisavalt kiiresti pappi välja ei käida, hakatakse ohvreid hirmutama nende kodu või töökoha juures tulistamisi korraldades, selgus AFPga jagatud anonüümsetest ülestunnistustest.

Võitlus jätkub

Revoredo sõnul on mitmed kuritegelikud organisatsioonid, sealhulgas linna suurimad – Los Pulpos ja La Jauria, pannud tema eest välja 40 000 dollari suuruse pearaha. Pärast augustikuud, kui rööviti ühe ärimehe poeg, kellel lõigati 3 miljoni dollari suuruse lunaraha väljapressimiseks kuus sõrme maha, on politsei suurendanud oma jõupingutusi Cortadedose (kodanikunimega Jean Piero Garcia) püüdmiseks.

Kui politsei sisenes Trujillos El Porveniri naabruskonnas asuvasse tagasihoidlikku majja, oli kahtlusalune juba põgenenud. Ta püüti kinni kaks päeva hiljem. «Kurjategijad ei saa meist võitu. Meid ei saa alistada. Meil on palju veel teha,» ütles Revoredo.

Los Pulpos ja La Jauria on teinud hoonetele ja sõidukitele paigaldatavatest kaheksajalga või kollast puumat kujutavatest kleebistest oma kaubamärgid ning hirmuvalitsuse sümbolid.

«Elu on lühike, surm on lõputu,» on kirjas Los Pulpose kleebisel.

Peruu väikeärid kaotavad väljapressimiste tõttu käibest ligi 1,6 miljardit dollarit, selgus neid esindava organisatsiooni esitatud andmetest.

Probleem kimbutab ka pealinna

Olgugi et väljapressimine on probleem mitmel pool Ladina-Ameerikas, on Peruu pealinnas Limas võtnud see ohtlikult suured mõõtmed pärast kolme bussijuhi tapmist.

Peruu pealinnas on toimunud transporditöötajate ja kaupmeeste meeleavaldused, kes nõuavad keskvalitsuselt suuremaid tegusid väljapressimiste ja mõrvade vastu võitlemisel.

Valitsus kuulutas 10 miljoni elanikuga linna mitmes osas välja hädaolukorra ning saatis sõjaväe tänavatele pärast seda, kui transporditöötajad hakkasid septembris streikima.

Viimatised protestimarsid toimusid kolmapäeval, neile avaldas solidaarsust ka riigi president Dina Boluarte. «Me ei lõpeta luuretegevuse ja politseioperatsioonidega kuritegevuse vastu võitlemist,» ütles ta.

Politsei sõnul on alates jaanuarist kogu riigis registreeritud rohkem kui 14 000 väljapressimise juhtumit.

Peruus on viimastel aastatel organiseeritud kuritegevus suurenenud Venezuela põgenikekriisi, relvakaubanduse ja mõjuvõimsate jõukude saabumise tõttu. Valitsus tunnistas hiljuti, et riiki on imbunud Venezuelast pärit rahvusvaheline kuritegelik jõuk Tren de Aragua.

Aprillis ähvardati Trujillo väikekoolis töötavat õpetajat Diomedes Sanchezt: maksa 2500 dollarit või su armas koolihoone lastakse õhku. Kui ta maksmisest keeldus, visatigi kooli lähistele pomm. «Me pidime nädalaks tunnid ära jätma,» rääkis 50-aastane õpetaja AFP-le. «Me ei saa enam rahus töötada.»

Kommentaarid
Tagasi üles