Euroopa viimane Lenini muuseum Soomes Tamperes paneb nädala lõpus uksed kinni, kuid see on vallandanud Venemaal vandenõuteooriad, ütles täna muuseumi direktor.
Euroopa viimane Lenini muuseum Tamperes paneb uksed kinni (2)
Eelmisel sajandil rajati üle Euroopa õige mitu kunagisele Nõukogude Liidu juhile Vladimir Leninile pühendatud muuseumi. 1946. aastal Tamperes asutatud muuseum on jäänud viimaseks.
Muusem asub majas, kus Lenin ja Stalin kohtusid 1905. aastal bolševike salakoosolekul esimest korda ning see suletakse 3. novembril uuenduseks.
Direktor Kalle Kallio ütles AFP-le, et otsus muuseum kinni panna tehti sellepärast, et selle nimi ei peegeldanud enam lugu, mida tahetakse inimestele edastada.
«Mõned inimesed arvavad, et kuna tal on selline nimi, siis see on mingi kurjuse tempel,» ütles ta.
Riigi rahastatava muuseumi fookus nihkus juba 2016. aastal Lenini elult Nõukogude Liidu ajaloole ja ehkki see ei ole mitte mingil moel seotud Vene riigiga, on selle nimi pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale Kallio sõnul koormaks muutunud.
«Meil on palju külastajaid, aga näiteks koolid ei käi, sest õpetajad ei taha vanematelt küsida, kas nad tohivad lapsi siia tuua,» ütles ta.
Kallio rääkis, et otsus Lenini muuseum ümber nimetada on tekitanud Venemaal vääritimõistmist ja vandenõuteooriaid.
«Venemaal levivad jutud, et see on Soome järjekordne ebasõbralik akt pärast NATOga ühinemist ja et otsus tehti tegelikult Washingtonis.»
Muuseum avatakse 2025. aasta veebruaris uue nime all Nootti (Noot) ning see keskendub Soome-Vene suhetele 20. ja 21. sajandil.
«Viimastel nädalatel on külastajate arv püstitanud rekordeid,» ütles Kallio, «sest kõik tahavad veel enne sulgemist viimases Lenini muuseumis ära käia.»