Saada vihje

KOHALIK VAADE Õuduste ööl hukkus Hispaania tulvades vähemalt 95 inimest (2)

Üleujutuse tõttu Valencia tänavale kuhjunud autod. Foto: Alberto Saiz/AP/Scanpix
Copy

Vähemalt 95 inimelu nõudnud tugevatest vihmadest põhjustatud üleujutused vapustavad üldiselt tugevate tormidega harjunud Hispaaniat.

Üleujutused Valencia provintsis, sisemaal Cuencas ja Albacetes ning Andaluusias olid kolmapäevaks nõudnud vähemalt 72 inimese elu (õhtul teatasid päästjad ja võimuesindajad, et hukkunute arv on tõusnud 95 inimeseni - toim.). Surma on saanud ka lapsi, kadunuks on jäänud kümneid inimesi, kuid hävitustöö täielikku ulatust alles selgitatakse välja.

Kõigest kaheksa tunniga sadas katastroofipiirkonnas rohkem vihma kui terve aasta jooksul. Sotsiaalmeedias levivad üleujutatud kodudesse lõksu jäänud inimeste filmitud dramaatilised videod, kus palutakse abi ning millel on näha kümneid tänavatele kuhjatud sõidukeid, terveid vette ja mutta uppunud linnu ning suletud teid. Tuhanded inimesed on jäänud lõksu maanteedele, kaubanduskeskustesse või tööle. Kümned inimesed olid sunnitud ronima autode või bensiinijaamade katustele, kus nad päästmist ootasid.

Maailmalõppu meenutav vaatepilt

Torm mõjutas ka ühistransporti. Málagast Madridi sõitnud kiirrong 300 reisijaga sõitis rööbastelt välja, kuid keegi õnneks vigastada ei saanud. Samuti tühistati rongide väljumine Madridi ja Valenciat ning Barcelonat ja Valenciat ühendavatel liinidel. Valencia linn oli tunde ära lõigatud, sest peaaegu kõik linna juurdepääsuteed olid üle ujutatud ning enam kui 155 000 kodu jäi elektrita.

«Eile oli minu elu halvim päev,» ütles Valencia provintsis asuva Utieli linnapea Ricardo Gabaldón kolmapäeval rahvusringhäälingule RTVE. Linnas oli kadunuks jäänud mitu inimest. «Olime lõksus nagu rotid. Autod ja prügikastid ujusid mööda tänavaid. Vesi tõusis kolme meetrini,» lisas Gabaldón.

«See on esimene kord, kui ma midagi sellist näen,» sõnas noor naine Yerai ajakirjanikele Valencias. «Minu vanaema on 89-aastane ja ta pole kunagi midagi sellist näinud.»

Päästjad otsimas kadunud inimesi Albacete provintsis Leturis 30.
Päästjad otsimas kadunud inimesi Albacete provintsis Leturis 30. Foto: Manu/EPA/Scanpix

Kadunud inimeste pereliikmed on meeleheitel ja paluvad võimudelt abi nende otsimisel. «Viimati rääkisin oma pojaga eile õhtul. Ta ütles mulle, et vesi ulatub talle vöökohani. Sestsaadik ei ole ma temast midagi kuulnud,» ütles kolmapäeval üks nuttev naine uudisteagentuurile EFE.

40-aastane õpetaja Algemesíst Noelia Olivares tunnistas, et ei ole kunagi sellist üleujutust näinud. «Pruun vesi hakkas üha rohkem ja rohkem läbi akna tulema. Telefonid lakkasid töötamast, internet ei töötanud ja tunda oli tugevat bensiinilõhna, mis tuli arvatavasti üleujutatud autodest. Elektrit ei olnud,» rääkis Olivares.

Kaitseministeerium on toonud katastroofipiirkonda teisaldatavad surnukuurid, sest kardetakse, et muda alt võidakse leida veel rohkem surnukehi. Lisaks mobiliseeriti üle tuhande sõjaväelase nii armeest kui ka õhujõududest ning mitu helikopterit, et aidata pääste- ja evakueerimistöödel.

«Olime lõksus nagu rotid. Autod ja prügikastid ujusid mööda tänavaid. Vesi tõusis kolme meetrini,» kirjeldas Utieli linnapea Ricardo Gabaldón.

Valitsus kutsus kokku kriisikomisjoni, sellega liitus Indiast naasnud peaminister Pedro Sánchez, kes lubas kannatanutele abi. «Me ei jäta teid üksi,» ütles ta lühikeses sõnumis rahvale. «Olge väga ettevaatlikud ja vältige tarbetuid reise,» lisas ta.

Sáncheze sõnul on Hispaanial viimastel aastatel olnud rohkem kui omajagu loodus- ja tervisealaseid hädaolukordi, tuues välja koroonapandeemia, 2021. aasta jaanuari tormi Filomena ja ka samal aastal aset leidnud vulkaanipursked Kanaari saartel. Sáncheze sõnul tõid need juhtumid esile riigi parimad küljed.

Kuningas Felipe pakkus toetust hukkunute ja kadunute perekondadele, öeldes, et ta süda on üleujutuste ja nende ohvrite tõttu murtud. «Ma saadan kõigile kannatanutele jõudu, julgustust ja kogu vajalikku toetust,» ütles monarh.

Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola väljendas samuti solidaarsust laastavate üleujutuste tõttu kannatanutega ja kinnitas, et arvestades katastroofi ulatust, on Euroopa valmis Hispaaniat aitama.

Hispaania erakorralise sõjaväeüksuse liikmed aitamas kannatanut Cuenca provintsis Mira vallas.
Hispaania erakorralise sõjaväeüksuse liikmed aitamas kannatanut Cuenca provintsis Mira vallas. Foto: Alvaro Del Olmo/EPA/Scanpix

Sügistorme on Hispaanias olnud ka varasematel aastatel, kuid need pole olnud võrreldavad viimaste päevade hävinguga. Hispaania meteoroloogiaagentuur (Aemet) teatas, et intensiivse tormi tekkimine on seotud «külma tilga» nähtusega, kui külm õhk liigub sügisel üle sooja merepinna, kust tõuseb soojem ja niiske õhk kiiresti üles, tekitades sellega rohkeid ja ägedaid vihmapilvi. Üks tormi tugevust selgitavatest teguritest on see, et Vahemeri on praegu tavapärasest soojem.

«Need sündmused on viimastel aastatel muutunud ekstreemsemaks ja põhjustavad tõsist kahju,» ütles Hispaania füüsik ja meteoroloog Mar Gómez ajalehele La Vanguardia.

Eksperdid usuvad, et «külmadest tilkadest» on Vahemere rannikul saanud Hispaania kõige ohtlikum ilmastikunähtus, mille mõju on võrreldav troopiliste orkaanidega. Klimatoloogiaeksperdi ja Hispaania geograafide ühingu (AGE) endise presidendi Jorge Olcina sõnul võivad selliste tormidega kaasneda tugevamad vihmasajud kui Kariibi mere orkaanide või Aasia taifuunidega, kuigi viimaste tuulekiirus on suurem.

Mõne eksperdi arvates on praegune torm lisatõend kliimamuutuste kohta, sest kui varem oli sääraseid torme umbes iga 15 aasta tagant, siis praegu juba iga viie aasta tagant.

Hiline hoiatus

Kannatanute sõnul ei toiminud hoiatussüsteemid hästi, sest need aktiveeriti liiga hilja – alles teisipäeval kell 20, mil paljud olid alles töölt koju jõudmas. Kogu Euroopas rakendatavat mobiiltelefonide hoiatussüsteemi on Hispaanias arendatud aeglasemalt kui teistes riikides, ütles klimatoloog Jorge Olcina. Olcina sõnul peab olukord eriti Vahemere-äärsetes kõrge riskitasemega piirkondades muutuma. «Juba esmaspäeval oleksid elanikud pidanud saama oma telefonidesse hoiatuse,» arvas ta.

Kuigi olukord peaks neljapäeval leevenema, kehtib kaheksas autonoomses piirkonnas tugevate vihmahoogude tõttu edasi tormihoiatus. Neist kolmes – Andaluusia, Castilla-La Mancha ja Kataloonia – on oranž hoiatustase, mis tähendab märkimisväärset ohtu. Hispaania riikliku meteoroloogiateenistuse andmetel liigub torm neljapäeval tõenäoliselt edasi Pürenee poolsaare kirdeosa, eriti Kataloonia suunas.

Tagasi üles