Saada vihje

Valimiskomisjon: häälte osaline ülelugemine kinnitas Gruusia Unistuse võitu (1)

Copy
Valimispettuse vastane meeleavaldus Thbilisis parlamendihoone ees. 28. oktoober 2024.
Valimispettuse vastane meeleavaldus Thbilisis parlamendihoone ees. 28. oktoober 2024. Foto: Jan Schmidt-Whitley/Le Pictorium Agency/ZUMA Press/Scanpix

Gruusia vaidlusaluste valimiste häälte osaline ülelugemine kinnitas võimupartei võitu, teatas täna valimiskomisjon, kui opositsiooniparteid nimetasid tulemusi võltsituks ja teised riigid nõudsid rikkumiste uurimist.

Gruusia paiskus laupäeval peetud valimiste järel poliitilisse määramatusse, kuna opositsioon keeldus tulemusi tunnustamast ja teatas, et valitsev Gruusia Unistus on valimised varastanud.

Valitsuserakonnaga vastasseisus läänemeelne president Salomé Zurabišvili kuulutas valimised ebaseaduslikuks ja süüdistas neisse sekkumises nn Vene erioperatsiooni.

Valimiskomisjon teatas täna uudisteagentuurile AFP, et häälte ülelugemine 12 protsendis jaoskondadest, mis moodustasid 14 protsenti häältest, ei viinud varem teatavaks tehtud ametlike tulemuste märkimisväärse muutumiseni ning lõpptulemus muutus vaid veidi umbes üheksas protsendis üleloetud jaoskondadest.

Esmaspäeval tulid kümned tuhanded inimesed Thbilisi tänavatele väidetava valimispettuse vastu protestima.

Vaatlejad ning mitmed Euroopa Liidu riigid ja USA on kritiseerinud valimisi seoses rikkumistega ja nõudnud nende uurimist.

Eile teatas prokuratuur kahes valimisjaoskonnas urnide täistoppimises süüdistatava isiku vahistamisest ja ütles, et on alustanud väidetavate valimisseaduse rikkumistega seoses 47 kriminaalasja.

Prokuratuuri teatel kutsuti president Zurabišvili, «kel näib olevat tõendeid võimaliku võltsimise kohta», juurdlusametisse vestlusele. President aga lükkas kutse tagasi, öeldes, et valimispettuse kohta on piisavalt tõendeid ning prokurörid peaksid keskenduma nende uurimisele ja «lõpetama poliitilise arveteklaarimise presidendiga».

Opositsiooniparteid on teatanud, et nemad «ebaseaduslikku» parlamenti ei lähe ning nõuavad uusi valimisi, mille viiks läbi «rahvusvaheline valimisadministratsioon».

Euroopa Komisjon hoiatas eile avaldatud raportis, et ei soovita Gruusiaga liitumiskõnelusi alustada, kui riik ei muuda kurssi, mis kahjustab ELi teed.

Tagasi üles