Hiina ja India sõdurid vahetasid neljapäeval vaidlusaluse kõrgmäestiku piiri kahes punktis maiustusi.
India ja Hiina sõdurid vahetasid piiril maiustusi
Nädala eest leidis Venemaal BRICSi tippkohtumisel asetl rivaalitsevate riikide juhtide harukordne kohtumine, milleks andis tõuke vaidlusaluse piiri asjus saavutatud kokkulepe.
Maailma suurima elanike arvuga riigid Hiina ja India on ka tõsised konkurendid ning on pidevalt süüdistanud teineteist katsetes hõivata vastase territooriumi mitteametlikul eraldusjoonel, tegelikuks kontrolljooneks (Line of Actual Control) kutsutaval kitsal maaribal.
Xi ütles pärast Kaasani kohtumist, et riigid peaksid tugevdama suhtlust ja koostööd ning Modi lisas omalt poolt, et sidemeid Hiinaga juhib «vastastikune usaldus».
Kohtumine andis märku võimalikust sulast suhetes pärast 2020. aasta piirikokkupõrget, milles sai surma vähemalt 20 India ja neli Hiina sõdurit.
Neljapäeval avaldas India sõjavägi pilte Ladakhi ja Arunachal Pradeshi mägedes piiril aset leidnud kohtumisest. Vastaspoolte sõdurid kätlesid ja andsid hindude valguspüha diwali puhul teineteisele üle kommikarbid.
Pärast 2020. aasta kokkupõrkeid tõmbasid mõlemad oma kümned tuhanded sõdurid tagasi ja leppisid kokku, et kontrolljoonele patrulle ei saadeta.
Sõdurid on jäänud aga kahte piiripunkti, kus neid toetavad tankid.
India kaitseminister Rajnath Singh ütles, et New Delhi eesmärk on minna väeüksuste tagasitõmbamisest edasi, kuid see võtab veel aega.
Vaidlused 3500 kilomeetri pikkuse piiri üle on olnud pikka aega Hiina ja India pingete allikas.
Hiina väitel kuulub India kirdeosariik Arunachal Pradesh neile, sest see moodustab osa Tiibetist. Aastal 1962 peeti selle pärast maha piirisõda.