Moldova ametisolev president kuulutas end valimiste võitjaks (4)

Copy
Moldova president Maia Sandu pärast valimisvõitu.
Moldova president Maia Sandu pärast valimisvõitu. Foto: Vadim Ghirda / Scanpix

Moldova Euroopa Liidu meelne president Maia Sandu kuulutas ööl vastu esmaspäeva end presidendivalimiste teise vooru võitjaks.

Sandu oli kogunud 55,4 protsenti toetust, kui kokku olid loetud pea kõik hääled.

Venemeelse Moldova Sotsialistliku Partei toetatud kandidaat Aleksandr Stoianoglo oli saanud umbes 44,6 protsenti häältest.

Stoianoglo asus varem napilt juhtima, kuid väljaspool Moldovat elavate inimeste hääled läksid peamiselt Sandule.

Kaks nädalat tagasi peetud esimeses voorus oli Sandu 42 protsendiga populaarseim kandidaat. Stoianoglo kogus siis 26 protsenti häältest.

Euroopa Liidu (EL) juht Ursula von der Leyen õnnitles esmaspäeval Moldova presidenti Maia Sandut tagasivalimise puhul.

«Õnnitlen valimisvõidu ja riigi Euroopa tuleviku puhul. See nõuab haruldast jõudu, et ületada väljakutsed, millega olete nendel valimistel silmitsi seisnud. Mul on hea meel jätkata teiega koostööd Moldova ja selle rahva euroopaliku tuleviku nimel,» sõnas von der Leyen.

Moldova valimiste esimese vooru puhul avalikustati suuremõõtmeline hääleostuvõrgustik, mille taga on Venemaal redutav oligarh Ilan Șor.

Politsei on teatanud ka teise vooru eel suurest hulgast juhtumitest, mille puhul inimesed saavad hääletuse mõjutamiseks kõnesid, e-kirju ja isegi tapmisähvardusi.

Peaminister Dorin Recean nimetas seda äärmuslikuks rünnakuks... paanika ja hirmu tekitamiseks, et inimesed kardaksid hääletama minna.

Sandu taotles 2,6 miljoni elanikuga Moldova liitumist Euroopa Liiduga Venemaa sissetungi järel Ukrainasse 2022. aastal. Liitumisläbirääkimised algasid ametlikult tänavu juunis.

Kui moldaavlaste väliskogukond ja pealinn pooldavad enamasti Euroopa Liiduga liitumist, siis paljud maapiirkonnad ning venemeelsed separatistlikud piirkonnad Transnistria ja Gagauusia on selle vastu.

52-aastane Sandu on lükanud käima hulga ulatuslikke reforme, et võidelda korruptsiooniga ja tuua Moldovasse investeeringuid. Kampaaniakõnedes hoiatas ta, et Euroopa ühel vaesemal riigil seisab ees raske, kuid seda vaeva väärt tee.

«Euroopa Liiduga ühinemine on Moldova Marshalli plaan,» ütles Sandu eelmisel kuul peetud kõnes, viidates majanduse taastamise kavale, mis kehtestati pärast teist maailmasõda Euroopa ülesehitamiseks.

Sandu sündis Rumeenia piiri lähedal Risipeni külas enne Moldova iseseisvumist 1991. aastal ning omandas Chișinăus rahvusvaheliste suhete magistrikraadi ja pärast seda Ameerika Ühendriikide Harvardi ülikoolis avaliku poliitika magistrikraadi.

Pärast Moldova majandusministeeriumis töötamist oli ta rohkem kui seitse aastat ametis majanduseksperdina Maailmapanga Chișinău kontoris ja hiljem selle asutuse tegevdirektori nõunikuna Washingtonis.

Pärast kahte aastat Washingtonis sai ta 2012. aastal Moldova valitsuselt enda sõnul toona ootamatu pakkumise naasta kodumaale ja hakata haridusministriks. Sellest sammust sai alguse Sandu tee riigi presidendiks.

Tagasi üles