Hirmu atmosfäär oli suur Ukraina agressioonisõja esimestel aastatel, ent nüüd on Lätil piiritara ja relvajõud katsetavad piirialadele paigutatavaid tankitõkkeid ehk draakonihambaid. Selline valitsuse piirikaitseplaan tekitab inimestel suurema turvatunde, ütleb Läti peaminister Evika Siliņa.
INTERVJUU ⟩ Läti peaminister: ma oskan end relvaga kaitsta, kui sõda tuleb (2)
Lõunanaabrite peaminister Siliņa suudab end vajadusel ka ise relvaga kaitsta ja lubab pingutada, et sõjavarustuse kohaletoimetamiseks vajalik Rail Balticu trass saaks valmis nii kiiresti kui võimalik.
Kuidas kohustusliku ajateenistuse taastamine läheb?
Möödunud aastal tegid ajateenistuse läbi 250 noort meest, kellest mõned ütlesid, et see oli isegi nende elu parim aasta. Ma külastasin neid ajateenistujaid, kui nad alustasid ja siis, kui nad lõpetasid. See oli tõesti muljetavaldav. See läks hästi.
Lätis ajateenistusse võetavate meeste arv suureneb samm-sammult igal aastal. Selle aasta ajateenistusse astunute lõplik arv pole veel teada, aga kõigi eelduste kohaselt peaks see jääma samuti 250 juurde.
Naised saavad osaleda vabatahtlikkuse alusel. Meil oli küll arutelu, kas ajateenistus peaks olema kohustuslik ka naistele, ent praegu otsustasime seda mitte teha.
Kõigepealt tuleb meil panna hästi tööle kõik kohustusliku ajateenistuse õppeprogrammid, luua õige õhkkond ja tõsta ajateenistujate arvu, seejärel tuleme naistest kohustuslike ajateenistujate küsimuse juurde tagasi.
Kas te ise oskate relva kasutada?
Mõtlete, et kas mul on relvaluba...
... oskate end relvaga kaitsta, kui sõda tuleb?