Lekkeskandaal võis paljastada Iisraeli luure töömeetodid

Nii Hamas kui ka opositsioon on süüdistanud Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut, et ta teeb kõik selleks, et pantvangiläbirääkimised nurjata.
Nii Hamas kui ka opositsioon on süüdistanud Iisraeli peaministrit Benjamin Netanyahut, et ta teeb kõik selleks, et pantvangiläbirääkimised nurjata. Foto: ALESSANDRO DI MEO/EPA/Scanpix

Iisraeli peaministri kabinetis puhkes skandaal: Benjamin Netanyahu kabinetist lekkis salajasi dokumente, mida võidi varem moonutada, et mõjutada avalikku arvamust. Mitmed kahtlusalused on kinni peetud, kuid Netanyahu pressiteenistus vaikib.

Iisraellaste peamine küsimus on, kas peaminister teadis sellest või mitte. «Me ei kommenteeri seda veel,» vastas Netanyahu kantselei pressiesindaja Dmitri Gendelman Postimehe päringule.

Kuigi fakte alles kontrollitakse ja uurimine käib, kahjustab skandaal juba riiki. «See on väga halb, räpane lugu,» ütles Postimehele politoloog ja diplomaat Michael Pellivert. «See mõjub väga halvasti – mitte ainult peaministri või mõne tema abilise, vaid kogu riigi mainele. Küsimus ei ole niivõrd salastatud teabe võimalikus lekkimises. Tõsisem süüdistus seisneb selles, et inimesed manipuleerivad niisuguse teabega.»

Selle loo peamise kahtlusaluse Eliezer Feldsteini määras kantselei sõjakorrespondentidega töötama juba sõja alguses. Sellel ametikohal sai ta tegeliku juurdepääsu riigisaladustele, ilma et Iisraeli sisejulgeolekuamet Shin Bet oleks teda kontrollinud. Nagu Iisraeli sõja-ajakirjanik Sergei Auslender Postimehele selgitas, «sai ta juurdepääsu, omamata luba».

Tagasi üles