Saada vihje

Singapur võitleb kassiuputusega

Copy
Tänavakass
Tänavakass Foto: SOE ZEYA TUN / REUTERS / Scanpix

Singapuris tühistati 35 aastat kehtinud lauskeeld pidada kasse riigile kuuluvatel pindadel ja nüüd lubatakse kaks kassi ühe korteriühistu kohta. 

Kassipidamise lauskeelu puhul oli tegemist seaduse pügalaga, mida kassiarmastajad üritasid võimu eest varjates rikkuda, ent mille tõttu jäid paljud kassid siiski oma kodudest ilma ning sattusid ula peale.

Kuue miljoni elanikuga Singapuris elavad viis miljonit inimest just riigiomandis olevates hoonetes. Kassikorra ja seda tagavate detailsete reeglite rägastikuga uhkeldava saareriigi hulkuvate kasside probleemi on püütud kiivalt varjata.

Tegemist on rangelt normistatud riigiga, kus kehtib narkokaubandusega vahele jäänud kurjategijatele surmanuhtlus ja kus iga väiksemagi reegli rikkumise eest lajatatakse kopsakate trahvidega, vahendas The New York Times.

Hulkuvate kasside probleemi kohalike loomakaitsjate sõnul siiski uue liberaalsema paragrahviga kiiresti ära ei remondi. Singapuris kohtab hulkuvaid kasse inimeste elurajoonides, ent paljud nendest ka hukkuvad liikluses või kukuvad hoonetel turnides surnuks.

Levinud on kassipoegade hülgamine ja tänavatele viskamine. Kasside steriliseerimisse suhtutakse hooletult. Lõpuks püüavad vabatahtlikud loomakaitsjad kasside eest hoolitseda ja pakkuda neile varjupaika, ent satuvad seda tehes rahalistesse raskustesse.

Uus kassireeglistik lubab teatud arvu loomi pidada riigikorterites, ent selleks tuleb omanikul taotleda eraldi litsentsi. 

Keegi ei tea täpselt kui palju Singapuris kasse elab. Hulkuvaid kasse on valitsuse sõnul kuskil 13 000, ent nende tegelik arv on veterinaaride hinnagul palju suurem. 

Tänavakassid on nähtavad ja tormavad üle linnaosade nende toitmispaikadesse. Üks The New York Timesiga rääkinud vabatahtlik kassiarmastaja Norfizah Kassim ütles, et toitis õhtuti kolme aasta jooksul kümneid kasse ja kulutas selleks kuus ligi 500 eurot.

Aja jooksul kasvas tema kiindumus kasside vastu veelgi. «Selge on see, et hulkuvate kasside eest hoolitsemine on vabatahtlikele kohati ülejõukäiv, eriti kui inimesed ei suuda loomaarmastuses piiri pidada ja peavad ainult oma rahakotile lõpuks lootma,» selgitas Nofrizah Kassim.

Singapuri kassidega seotud sotsiaalsed probleemid kerkisid esile pärast seda, kui valitsus hakkas 1960. aastatel elanikke avalikesse eluruumidesse ümber kolima. 1989. aastal keelati kasside pidamine riigikorterites. Seda argumenteeriti väidetega, et kasse on kinnises ruumis raske pidada.

Nüüd on ametivõimud mõistnud, et riigis on tekkinud põrandaalused kassiomanikud ja kogu teema on väljunud kontrolli alt.

Koertel pole tegelikult selles riigis lihtsam elada, sest igas elamuüksuses on lubatud vaid kuni üks koer ja seegi peab olema valitsuse heakskiidetud tõunimekirjast pärit isend. Hulkuvaid koeri on riigis siiski vähem ja need on suudetud steriliseerida, vahendas The New York Times.

Uute kassireeglite kohaselt võib igas avalikus elamuüksuses olla kuni kaks kassi. Raskusi teevad kohalikele seadustes olevad hallid alad. Näiteks, mis saab siis kui armunud, kel mõlemal on kassid, kolivad kokku. Lahtine on see, kas üks peaks siis oma kassist loobuma.

Ebaselge on ka praegu, kuidas n-ö kassiinimesed hakkavad reegleid järgima ja kuidas valitsus seda kõike kontrollib, viitas The New York Times.

Märksõnad

Tagasi üles