Saada vihje

INTERVJUU Briti sõjaanalüütik: Putini sidevahendite tarneahela haavad juba paistavad

Copy
Ukraina kaitseväelane katsetab Ukraina ettevõtte Kvertus väljatöötatud droonide ründeseadet, mis segab elektromagnetilisi laineid.
Ukraina kaitseväelane katsetab Ukraina ettevõtte Kvertus väljatöötatud droonide ründeseadet, mis segab elektromagnetilisi laineid. Foto: Juri Dõatsõshõn/AFP/SCANPIX

Vene armee raadiosaatjatest avastati Hiina päritolu komponente, mida ostja seal tellimust vormistades näha ei tahtnud, rääkis Briti sõjaajaloolane ja -analüütik Thomas Withington Riia julgeolekukonverentsil Postimehele.

Hezbollah’ piipareid tabanud rünnak näitas eredalt, kui tähtis on sõjatehnika tarneahela turvalisus. Elektrooniliste sidevahendite rivist välja löömine aeglustab märkimisväärselt otsuste langetamist ja tegutsemist.

Otsuste kiirus ja kvaliteet on lahingute võitmiseks kriitiliselt tähtsad, selgitas Withington, lisades, et seetõttu panevad Ukraina kaitseväelased just otsustusprotsessi toetamiseks kõige rohkem uut tehnoloogiat välja.

Kuidas on Ukrainas toimuv muutnud arusaamist sõjapidamisest?

Sõda on tehnoloogia kiirendi. Innovatsioon kasvab sõjaajal kiirenevas rütmis. Ukraina lahinguväljal käib tehnoloogilise innovatsiooni võidujooks – taas.

Afganistani ja Iraagi sõdades, millesse meid kisti selle sajandi alguses, nägime pigem keerukuste ja tehnoloogiliste uuendusteta relvakokkupõrkeid. Seetõttu oli meil NATOs lihtne unustada leiutamistempo tähtsust.

Saavutasime küll üha paremaid viise, et tegeleda näiteks ohtlike isevalmistatud lõhkekehadega või seda tüüpi asjadega, ent unustasime vaenlase võime areneda.

Tagasi üles