:format(webp)/nginx/o/2024/11/19/16493769t1ha632.jpg)
Agressorriigi Venemaa autoritaarne liider Vladimir Putin allkirjastas teisipäeval määruse, mis lubab Moskval kasutada tuumarelvi mittetuumariigi vastu juhul, kui seda toetavad tuumariigid.
Kremli selline käik tuleb hetkel, mil möödub 1000 päeva Venemaa sissetungist Ukrainasse ja täiemahulise sõja algusest. Samuti andis USA äsja Kiievile loa kasutada kaugmaarelvastust sõjaliste sihtmärkide vastu Venemaa territooriumil.
Kremli sõnul on selline tuumarelvastuse reeglite laiendamine vajalik vastus olukorrale, milles Moskva näeb Lääne ohtu oma julgeolekule.
«Mittetuumariigi agressiooni tuumariigi osalusel peetakse ühiseks rünnakuks,» selgitas Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov teisipäeval ajakirjanikele, viidates otseselt Ukrainale ja tema Lääne toetajatele, mille hulgas on tuumariigid USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa.
«Meie põhimõtted oli vaja viia kooskõlla praeguse olukorraga,» ütles Kremli Peskov ajakirjanikele veidi aega pärast seda, kui Putin allkirjastas määruse, mille alusel võib Moskva nüüdsest kaaluda tuumarünnaku algatamist varasemaga võrreldes märksa kergemini.
Peskov nimetas tuumarelva kasutamise uuendatud määrust äärmiselt tähtsaks dokumendiks, mida välismaal tuleks hoolikalt uurida.
«Venemaa on käsitlenud tuumarelvi alati heidutusvahendina,» ütles ta ja lisas, et Venemaa kasutab neid vaid juhul, kui on «sunnitud» vastama.
Putin on Ukraina sõja algusest saadik püüdnud lääneriike korduvalt tuumaähvardustega Ukrainat toetamast heidutada.
Uus doktriin lubab Moskval anda tuumavastuse ka «massiivse» õhurünnaku puhul, isegi kui selleks kasutatakse ainult tavarelvastust.
Kui Kreml kavandatavad muudatused septembris avalikuks tegi, nimetas Peskov seda hoiatuseks kõigile, kes kasvõi mõtlevad osalemisest «rünnakus meie riigi vastu mitmesuguste vahendite, mitte tingimata tuumarelvadega».
Uue doktriini järgi laieneb Venemaa tuumavihmavari ka tema liitlasele Valgevenele.
Peskov ütles Ukraina sõja 1000. päeval, et «kollektiivne Lääs» on vallandanud «sõja» Venemaa vastu ja Moskva viib oma «sõjalise erioperatsiooni» lõpule.