Skip to footer
Saada vihje

Vene võimud lähevad eelnõuga «välisagentide» tulude kallale

Vene laulja Monetotška Poolas sõjavastasel kontserdil.

Venemaa seadusandjad kiitsid eile heaks seaduseelnõu, mis võtab Kremlit kritiseerivatelt eksiili läinud kultuuritegelastelt võimaluse Venemaal teenitud raha kasutada.

Kümned muusikud, kirjanikud, näitlejad ja teised esinejad on Venemaalt lahkunud pärast seda, kui Moskva alustas 2022. aastal sõjalist sissetungi Ukrainas.

Riigiduuma saadikud hääletasid meetmete poolt, mis takistavad paguluses viibivate «välisagentideks» tembeldatud tegelaste ligipääsu mis tahes litsentsitasudele, mida nad Venemaal teenivad.

«Välisagendid ei saa enam riigi ja selle kodanike arvelt rikastuda,» väitis riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin Telegramis. «Võetavad meetmed on suunatud sellele, et peatada reeturite rikastumine,» märkis ta.

Riigiduuma esimesel lugemisel sai seaduseelnõu üksmeelse toetuse.

Venemaa on nimetanud «välisagentideks» 493 inimest. See silt kannab Nõukogude-aegseid luurega seotud konnotatsioone ning seda kasutatakse Venemaal valitseva režiimi ja Ukrainas peetava sõja kriitikute suhtes.

Näiteks on selliste kultuuritegelaste nimekirjas kirjanik Boriss Akunin, lauljad Zemfira ja Monetotška ning juutuuber ja ajakirjanik Juri Dud.

Välisagendina sildistatud punkmuusik ja bändi Tarakanõ endine laulja Dmitri Spirin rääkis AFP-le, et pole Venemaa sammust üllatunud. «Oli oodata, et varem või hiljem jõutakse nende rahateenimise viisideni,» ütles 49-aastane Buenos Aireses elav mees.

Riikliku uudisteagentuuri TASS teatel kuulutati Spirin juunis «välisagendiks» seoses postitustega sotsiaalmeedias ja kommentaaridega, mis kritiseerisid Ukrainas peetavat sõda. Ta lahkus Venemaalt 2021. aastal.

Spirin ütles samuti, et «leiab viise, kuidas sellistest seadustest mööda hiilida» ja proovib oma muusikaga teenida Venemaaga mitteseotud veebiplatvormide kaudu.

Venemaa võttis välisagentide seaduse esialgsel kujul vastu 2012. aastal. Moskva on välisagentidele esitatavaid nõudeid järkjärgult laiendanud ning nende tulude sihikulevõtmine on järjekordne selline samm.

Kommentaarid
Tagasi üles