Islandlased naudivad lühemat töönädalat täiel rinnal

Copy
Islandi väikesadam.
Islandi väikesadam. Foto: Finn Huwald / dpa / Scanpix

Islandi lühem töönädal on olnud tohutult edukas ja see on muutnud minu pere elu, arvas kodanikuaktivist ja õpetaja María Hjálmtýsdóttir The Guardiani veergudel.

90 protsenti tööealistest islandlastest käib tööl 36 tundi nädalas. Tänu sellele on inimestel rohkem vaba aega, et nautida elu ja see suurendab lõpuks ka rahulolu tööga.

«Islandil on kombeks graveerida inimeste hauakividele nende ametinimetusi. Mida vanemaks ma saan, seda enam mõtlen, kas minu olemust näitab mu amet –  õpetaja,» kirjutas Hjálmtýsdóttir. 

Ent sajandeid seisis Islandi naistel hauakividel vaid viide sellele, et nad olid koduperenaised. 40-tunnisest töönädalast loobumist peetakse Islandil ka üheks võrdõiguslikkust edendavaks sammuks.

Kampaania töönädala lühendamiseks algas 2019. aastal ja esialgu läks sellega kaasa vaid üks protsent Islandi töötavast elanikkonnast. Nüüd on 90 protsenti islandlastest valinud lühema tööaja.

Islandi eeskuju on kaalumas Saksamaa, Portugal, Hispaania ja Ühendkuningriik. ELi liikmesriikidest kehtestas Belgia aasta tagasi neljapäevase töönädala kõigile, kes seda soovivad. Belgias tuleb aga vaba päeva töötunnid jaotada tööpäevade peale ära ja see pole nii populaarne.

Islandil võimaldas 36-tunnine töönädal aga naistel, kes varem töö- ja pereelu ühitades kasutasid osalist töökoormust, end täistöökohaga ametitesse sisse seada. Täiskohaga töötamisel on palk suurem. Ka meestele on Hjálmtýsdóttiri sõnul lühem töönädal andnud aega rohkem laste igapäevaelus kaasa lüüa.

Hjálmtýsdóttiri abikaasa Tumi on riigiametnik. «Alguses töötas ta reedeti lõunani, ent siis otsustas teha kuus kaks täispikka reedet ja võtta ülejäänud reedetel suuresti vabad päevad. Vabadel päevadel teeb ta vaid hommikul mõned töökõned ja seejärel saab ta end välja puhata, kööki koristada ja siis raamatupoes põnevat lugemist otsida,» vahendas Islandi õpetaja.

«Isa toob lapsed reedeti koolist ära ja see annab mulle vabaduse paaril reedel kuus pärastlõunati sõpradega kokku saada,» selgitas Hjálmtýsdóttir. «Ma saan lisa vaba aega, et lüüa kaasa vabatahtlike tegevuses, käia ujulas. See on absoluutne elumuudatus läbipõlemise äärel töötavale õpetajale.»

«Enamik meist teab, et päev enne puhkepäevadele minekut on juba natuke õnnelikum tunne. Tekib kergus ja vabadustunne. Mu mees naudib seda tunnet nüüd kaks korda kuus varem ja tema nägu on rõõmus juba neljapäeviti,» vahendas islandlanna The Guardiani arvamusloos.

Õpetajatele kehtib Islandil reeglina endiselt 40-tunnine töönädal, ent klassis antavate tundide kõrval olevat aega saab sättida. Koolis töötavad administraatorid, kokad ja koristajad on ametis lühema tööajaga. Keegi pole kurtnud, kõik toimib hästi, väitis Hjálmtýsdóttir.

Islandi ettevõtted kohandavad lühemat tööaega erinevalt. Poode ei panda seetõttu keset päeva kinni, ent inimesed püüavad oma tööaega vahetustega paremini planeerida. Mõned asjad saab ajada kiiremini ka e-kirja teel.

Kindlasti on ka neid, kellel on endiselt stressi kuhjuvate tööülesannete tõttu, ent kõik kvalitatiivsed ja kvantitatiivsed andmed viitavad sellele, et enamikule inimestele lühem tööaeg meeldib – tööga rahulolu on suurenenud, stress vähenenud ja töötajad tunnevad end tööl õnnelikumana, tõdes Hjálmtýsdóttir.

Märksõnad

Tagasi üles