Saada vihje

INTERVJUU Hollandi peaminister: kaitsekulude tõstmise asemel tuleks esmalt senised lubadused tarnetega täita (4)

Copy
Hollandi peaminister Dick Schoof leiab, et kui kõik NATO riigid kulutaks kaitsele lubatud kaks protsenti SKTst, poleks muret ka kaitsetööstuse arendamiseks vajaliku raha leidmisega.
Hollandi peaminister Dick Schoof leiab, et kui kõik NATO riigid kulutaks kaitsele lubatud kaks protsenti SKTst, poleks muret ka kaitsetööstuse arendamiseks vajaliku raha leidmisega. Foto: Eero Vabamägi

Hollandi peaministri Dick Schoofi sõnul oleks NATO kaitsekulutuste miinimumtaseme tõstmise asemel praegu mõistlikum keskenduda kaitsetööstuse arendamisele, et juba olemasoleva raha eest saaks tõesti ka osta soovitud relvastust.

Kiievi vankumatute toetajate leeri kuuluva riigi valitsusjuht rõhutas selle nädala hakul Postimehele antud usutluses, et esmalt tuleb Ukrainal aidata talv üle elada ja siis pakkuda neile piisavalt ressursse, et kevadel saaks nad võidelda endale välja tugevama positsiooni võimalikeks läbirääkimisteks Venemaaga.

Te olete Tallinnas ühendekspeditsiooniväe (JEF) tippkohtumisel. Mille poolest on selles formaadis kaitsekoostöö Hollandile tähtis?

Me oleme veendunud, et Venemaa agressioonisõda Ukrainas on tõeline oht rahule ja julgeolekule Euroopas, nii et seega ka rahule ja julgeolekule Hollandis. Seepärast oleme niivõrd kaasatud.

Toetame tugevalt Ukrainat, oleme ühed eesrindlased. Oleme seal F-16 hävitajatega, Patriotidega ja suure hulga rahaga. Oleme panustanud umbes 10 miljardit eurot, aga lõpuks ulatub summa umbes 17 miljardi euroni, mis on Hollandi jaoks suur raha. Ja sama kehtib Balti riikide kohta.

Seda tahame näidata ka oma kohaloluga siin. Enne Tallinna tulekut käisin Ämari õhuväebaasis, kus meie F-35 [hävitajad] on praegu neljaks kuuks rotatsiooni korras tegemas õhuturvet. See on minu arvates tähtis panus, mida anname Balti riikidele, kuid me arvame ka, et NATO liitlastena on oluline üksteist toetada ja aidata. Lühikest aega olime oma Patriotidega ka Leedus. Me soovime tagada, et oleme kaasatud.

Tagasi üles