Saada vihje

AK USA ja Hiina stabiilselt pingelised suhted – üks seab piiranguid, millele teine vastab (1)

Copy
Ühismeediarakenduse TikTok logo, taustal Ameerika Ühendriikide ja Hiina lipud. Firma peab USA Kongressi vastuvõetud otsuse kohaselt sidemed Hiina emafirmaga katkestama või peatama oma tegevus Ühendriikides.
Ühismeediarakenduse TikTok logo, taustal Ameerika Ühendriikide ja Hiina lipud. Firma peab USA Kongressi vastuvõetud otsuse kohaselt sidemed Hiina emafirmaga katkestama või peatama oma tegevus Ühendriikides. Foto: OLIVIER DOULIERY/AFP/Scanpix

Ameerika Ühendriikide ja Hiina suhted pingestusid viimase aasta jooksul peaaegu igas valdkonnas. Donald Trumpi esimesel ametiajal käibetõeks muutunud arusaam Hiinast kui suurimast strateegilisest väljakutsest Ameerika Ühendriikidele ei ole muutunud ka president Joe Bideni ajal.

Kuigi tulist retoorikat on jäänud vähemaks, näitavad Valge Maja ja Kongressi sammud, et Ühendriikidel ei ole plaaniski pilku Aasia suurvõimult kõrvale pöörata, ning see tähelepanu (ja ressursside) prioriseerimine on miski, millega ka Euroopa on sunnitud arvestama.

USA valitsuse poliitikat toetab ka avalik arvamus – mõttekoja Chicago Council on Global Affairs ja uuringufirma Ipsos hiljutine küsitlus näitab, et ameeriklaste meelsus Hiina suhtes on langenud kõigi aegade madalaimale tasemele. Sajapalliskaalal anti Hiinale hinnang 26, mis on madalaim näitaja 1978. aastast alates.

Tagasi üles