Saada vihje

Politsei hoiatab lätlasi tühje kodusid rüüstavate pättide eest

Copy
Läti politseioperatsioon Riias.
Läti politseioperatsioon Riias. Foto: Zane Bitere/LETA/Scanpix

Igal aastal väheneb Lätis korterites ja majades toimepandud varguste arv, ent politsei kutsub lätlasi ikkagi just jõulude ajal vähendama röövlite saagiks kukkumise riske.

Kodude turvalisus on eriti tähtis praeguste pikkade pühade ajal, mil inimesed on kauem kodust ära, vahendas Läti Raadio.

2018. aastal registreeriti Lätis enam kui 2000 eluruumidesse sissemurdmist, ent sel aastal oli selliseid vargusi ligi 700. Lõunanaabrite politsei sõnul on korterivargused pigem langustrendis.

Kuritegude arv kasvab igal aastal aga just pühadehooajal, kui majad ja korterid on tühjad, sest paljud sõidavad välisriikidesse puhkama või maale vanavanematele külla.

Politseiameti ennetustöö büroo üksuse inspektor Inese Novicka ülesanne on avalikkust võimalikult varakult erinevatest ohtudest teavitada, kirjutas LSM.

«Vaatamata sellistele positiivsetele trendidele, mis näitavad kuidas korterivargused on vähenenud, kutsub politsei inimesi kodude turvalisuse eest hoolitsema,» sõnas Novicka.

«Seega kui lähete kodust välja siis veenduge, et välisuks on lukus ja aknad on kinni ning kinni on ka rõduuksed. Kui teil on kodu valvamiseks paigaldatud liikumisandurid ja kaamerad, siis jälgige, et need töötaksid,» rääkis Läti politseiinspektor.

Pühadeaegseid vargusi registreeritakse üle terve Läti. Enamasti langevad röövlite saagiks sellised asjad, mida on kodudest lihtne ära viia ja hiljem suure kasumiga maha müüa, vahendas LSM.

Kõigepealt pätsatakse ära seega ehted, arvutid, mobiiltelefonid ja kodumasinad. Korterivargad kütivad aga ka kodudesse peidetud sularaha. Enne röövretke koguvad pätid inimeste liikumise kohta infot ka sotsiaalmeediast.

Tasub olla ettevaatlik ja mitte jagada pikemalt kodust eemaloleku kohta infot sotsiaalmeedias. Sellega võivad inimesed samuti tõmmata tähelepanu oma tühjadele korteritele või majadele, vahendas LSM Läti politsei sõnumit.

«Näeme samas ka seda, et inimesed organiseerivad aktiivselt varaste vastu. Näiteks moodustatakse naabrivalve rühmi, kus inimesed vahetavad kahtlase liikumise ja võõraste isikute kohta infot,» lausus Novicka.

«Lisan siinkohal, et imelike autodest või võõrastest kummaliselt käituvatest isikutest trepikodades tuleb teada anda ka politseile. See on tavaline, et vargad käivad trepikodades ja tagahoovides enne röövretke kontrollimas, kas ja kuidas nad kinnistule üldse sisse pääsevad. Kutsume siinkohal üles – olge valvsad,» ütles Novicka.

Tagasi üles