Saada vihje

Tugevat Türgi jälge näeb nii Euroopa ajaloos kui ka köögis (1)

Kohvi valmistamine Istanbuli kohvikus.
Kohvi valmistamine Istanbuli kohvikus. Foto: Liu Lei/Zuma/Scanpix

Croissantidel ja kartulisalatil on Türgis poliitiline ajalugu, kus mängus vastavalt Osmanite ja NATOga seotud episoodid, ilmneb Istanbulis kokanduskooli pidava Oğuz Tunçbileki lugudest.

Eestlastele kartulisalatina tuttav Olivier’ salat kannab paljudes Euroopa riikides oma sünnipaiga järgi nime Vene salat. Türgis võib seda kohata aga hoopis Ameerika salatina, sest külma sõja ajal otsustati, et nii on kohasem.

«1970ndatel oli Türgil probleeme kommunistide ja terrorismiga, siin valitses kodusõjale lähedane õhkkond,» räägib Tunçbilek, üks turistidele traditsioonilise toidu koolitusi pakkuva Istanbul Cooking Schooli pidajaist. «Inimesed otsustasid, et me ei nimeta seda enam Vene salatiks, sest see kõlab kommunistlikult, edaspidi kutsume seda Ameerika salatiks, ja nii on see olnud viimased 40 aastat.»

Ta meenutab, et Kreekas oli sarnane lugu Türgi kohviga. Kuigi Türgi ja Kreeka astusid 1952. aasta 18. veebruaril koos NATOsse, on naabrite suhetes pingeid. 1974. aastal päädisid need Küprose de facto poolitamisega. Sellest ajast öeldakse Kreekas ja Küprose Vabariigi kontrolli all oleval saarepoolel tolle täpselt samal viisil ja samade vahenditega tehtava kohvi kohta Kreeka kohv.

Tagasi üles