Sel ajal kui Soome prokuratuur alles kaalus, kuidas sidekaableid rikkunud laeva Eagle Si suhtes toimida, saadeti Helsingist välja politsei ja piirivalve relvastatud üksused.
Soome relvastatud jõud saadeti juba südaöösel Vene varilaeva vastu välja (9)
Veidi pärast südaööd lendasid Helsingi Vantaa lennujaamast välja helikopterid, mille pardal olid põhjanaabrite politseinikud ja piirivalvurid, kirjutas Helsingin Sanomat.
Täpsemalt: öösel vastu neljapäeva tõusis Vantaa lennujaamast õhku kaks helikopterit. Üks neist kuulus kaitseväele ja teine piirivalvele. Helikopterite pardal olid Helsingi politseijaoskonna reageerimisrühma Karu ja Soome lahe rannavalve päästemeeskonna liikmed. Kopterid suundusid Porkkala poole, kuhu Soome piirivalve suunas oma korraldusega EstLink 2 ja sidekaablite kahjustamise tõttu kinnipeetud naftatankeri Eagle S-i.
Soome politsei ja piirivalve oli relvastatud ning vastupanuks valmis, rääkisid kaks allikat väljaandele Helsingin Sanomat. Vastupanu ei osutatud ja laev võeti kiiresti Soome võimude kontrolli alla.
Kas terrorism?
Kolmapäeva ja neljapäeva vahelisel ööl arutati põhjanaabrite juures lisaks Eagle Si kinnipidamisele ka teist küsimust. Nimelt, kas taristu kahjustamist tuleks uurida terrorismikuriteona.
«See oli üks variant, millele me öösel politseiga koos mõtlesime. Raske kahju ja jäme vandalism on mõlemad asjad, mida saab kriminaalseaduse järgi korda saata terroristliku motivatsiooniga,» vahendas Helsingin Sanomat prokurör Jukka Rappe sõnu.
Üks terrorismikuriteo definitsioone on olukord, millega tekitataks ühiskonnas tugev hirmu foon.
«Kuivõrd taristu kahjustusi on olnud mitu, mõtlesime sellest kui tõsise hirmu tekitamise küsimusest. Jõudsime aga järeldusele, et pigem on tegemist räige vandalismiga,» rääkis Rappe.
Vandalismi paragrahv?
Neljapäeval teatas Soome politsei, et alustas uurimist vandalismi paragrahvi alusel. Kuivõrd uurimine on alles embrüonaalses staadiumis, võib ka kuriteo nimi muutuda.
Vandalism tähendab selles kontekstis vara kahjustamist või hävitamist sellises ulatuses, et sellega kaasneb tõsine oht taristu toimimisele.
«Jõuline vandalism eeldab eriti tõsist ohtu mõnele ühiskonna olulisele funktsioonile, mis aga praegusel juhul, kus teo tagajärjed on ühiskonna seisukohalt suhteliselt tühiseks tunnistatud, ei pruugi paika pidada,» ütles Rappe.
Helsingin Sanomatega rääkinud prokuröri sõnul on sooritatud kuriteo puhul vähemalt tõsise kahju tekitamise tunnused täidetud.
Tõsine kahju tähendab võõra vara omavolilist hävitamist või kahjustamist. Tegu on räige siis, kui põhjustab väga suurt kahju rahas.
Vandaalitsemise eest saab Soomes karistada minimaalselt kahe- ja maksimaalselt kümneaastase vangistusega. Minimaalne karistus tõsise kahju tekitamise eest on neli kuud ja maksimaalne karistus neli aastat vangistust.
Süütuse presumptsiooni kohaselt tuleb kuriteos kahtlustatavat ja süüdistatavat lugeda süütuks seni, kuni tema süü on õiguslikult tõendatud.
EstLink 2 ja sidekaablite lõhkumine Soome lahes
- Soome politsei kahtlustab, et Vaiksel ookeanil asuval Cooki saartel registreeritud tanker Eagle S lõhkus kolmapäeval oma ankruga Soome ja Eesti vahelist elektrikaablit EstLink 2.
- Kui põhjanaabrite politsei ja piirivalve tankeri enda valve alla võtsid, ei tõusnud selle ankur pinnale.
- Juhtumit uurib Soome politsei, aluseks vandalism.
- Tolli teatel kuulub laev Venemaa varilaevastiku koosseisu ja sellega üritatakse Venemaale kehtestatud sanktsioonidest kõrvale hiilida. Tanker on kinnipeetud ja toodud Porkkala sadamasse.
- Lisaks EstLink 2-le on rivist väljas veel neli sidekaablit. Kolm Soome ja Eesti vahelist sidekaablit, üks Soome ja Saksamaa vaheline sidekaabel.
- Praegu pole veel selge, kas sidekaabli häirete ja EstLink 2 kahjustuste vahel on seos.
Allikas: Yle