Saada vihje

Itaalia hüljatud beebide sahtlist leiti surnud imik

Copy
Beebisahtel Saksamaal.
Beebisahtel Saksamaal. Foto: Ina Fassbender / Reuters / Scanpix

Lõuna-Itaaliast leiti täna vastsündinud poisslapse elutu keha, sest hüljatud beebide päästmiseks riigis üles pandud kasti alarm ei hakanud tööle.

Ligi ühe kuu vanune beebi leiti Lõuna-Itaalias n-ö saapakontsal asuvast Apuulia piirkonnast. Hüljatud laste elude päästmiseks Puglia omavalitsuses asuva San Giovanni Battista kiriku külge paigutatud sahtli alarm oli rivist väljas.

Koguduse preester Antonio Ruccia ütles Itaalia meediale, et kui keegi jätab lapse sahtlis asuvasse hälli, siis peaks hakkama tööle alarm, mis annab märku, et imik on hüljatud ja talle tullakse appi, vahendas CNN.

«Olen Roomas, kuid minu mobiiltelefon, kuhu alarmsignaal peaks lõpuks jõudma, ei helisenud, sõnas Ruccia.

Surnud lapse avastas kohaliku matusebüroo direktor, kes möödus kiriku välisküljel asuva beebisahtli uksest ja taipas, et see on paokil. Matusebüroo juht teavitas kohe preestrit, kes võttis ühendust kohaliku politseiga.

Viimati kasutati Puglias asuvat beebisahtlit 2023. aasta detsembris, mil sinna asetati vastsündinud tüdruk, kellele pandi nimeks Maria Grazia.

«Selliseid asju ei saa hukka mõista,» sõnas preester Ruccia toona. «Mitte keegi ei suuda ette kujutada valu, mis võib kaasneda sellega, kui mõistate, et te ei suuda oma väikese eest hoolitseda.»

Hüljatud beebide sahtlid võeti Itaalias kasutusele 2006. aastal, et aidata hätta sattunud emasid, kes ei suuda ega saa oma laste eest hoolitseda. Niiviisi üritatakse imikute elusid päästa, sest beebikasti asetamise järel võetakse nad kirikute või haiglate juurest riigi hoole alla, mis tähendab hiljem ka laste adopteerimist kasuvanemate poolt.

Beebisahtlis on soojendusega võrevoodi. Emad loobuvad lapse äraandmisel kõigist õigustest. Võimalus vastsündinuid ära anda tagab emadele anonüümsuse, kirjutas CNN.

Taoline praktika ulatub isegi kuni 13. sajandisse, mil beebide sahtlid asusid kirikute juures asuvate lastekodude seintes. 1950ndatel aastatel aga sellised lastekodud suleti.

Itaalia seadustes on säte, mis lubab naistel anonüümselt sünnitada ja keelduda sünnitunnistuse vormistamisest. Sellisel juhul jätavad naised lapsed haiglasse ning neid ei karistata tehtud teo eest, maha ei jää ka ühtegi juriidilist jälge.

Beebisahtlid on kasutusel näiteks ka Lätis.

Tagasi üles