Lõunanaabrite kõrgeima kindrali ja kaitseväe juhataja Raimundas Vaikšnorase sõnul seob jalaväemiinide kasutamist keelustav Ottawa konventsioon sõjaväelaste käed.
Kaitsevägi raputab Leedult jalaväemiinide leppe ahelad maha (2)
«Me näeme mis toimub Ukrainas. Kui teie järgite reegleid aga vastane mitte, siis olete automaatselt kaotaja positsioonil,» ütles Vaikšnoras eile ajakirjanikele.
Kui Leedu astub Ottawa konventsioonist välja, siis saavad riigi relvajõud vabama tegutsemisruumi, vahendas LRT lõunanaabrite kaitseväe juhataja sõnumit.
«Seda tuleb teha, kui on poliitiline tahe selle tegemiseks. Ma toetan seda ainult seetõttu, et see annab meile vabamad käed,» ütles Vaikšnoras. «Kui me teeme seda, siis oleks lihtsam.»
Arutelu jalaväemiinide leppest taganemise üle algas Leedus mullu detsembris ja seda vedas ametist lahkunud Šimonytė valitsuse kaitseminister Laurynas Kasčiūnas (Isamaaliit).
Uue, sotsiaaldemokraatide valitsuse kaitseminister Dovilė Šakalienė (Sotsiaaldemokraadid) on aga juba kinnitanud, et toetub antud otsuse tegemisel kaitseväe nõuannetele.
«Oleme [ministriga] juba rääkinud. Kõik, mida me arutame ja mis on laias laastus välja öeldud, on läbi arutatud ja kokku lepitud,» märkis Vaikšnoras.
Mullu juulis hääletas Leedu parlament kassettlahingumoona konventsioonist välja astumise poolt.
Leedu esitas kassettlahingumoona konventsioonist lahkumise dokumendid ÜRO peasekretärile septembri alguses ja on konventsioonist ametlikult väljas alates märtsis. Sellest hetkest alates ei kehti Leedule enam kassettlahingumoona omandamise, transportimise ja kasutamise piirangud.
1997. aasta Ottawa konventsiooni eesmärgiks on jalaväemiinide täielik keelustamine. Sellele on alla kirjutanud enamus lääneriike. Konventsiooni osalised ei ole aga näiteks Hiina, Venemaa, Ameerika Ühendriigid, India ja Pakistan.
Konventsiooni osalisriigid on võtnud endale kohustuse mitte kunagi mitte mingisugustel tingimustel:
- jalaväemiine kasutada;
- jalaväemiine otseselt või kaudselt arendada, toota, muul viisil hankida, varuda, hoida või ükskõik kellele üle anda;
- ükskõik mis viisil abistada, julgustada või mõjutada kedagi ette võtma midagi, mis on osalisriigile käesoleva konventsiooni kohaselt keelatud.
Osalisriigid kohustuvad hävitama kõik jalaväemiinid või tagama nende hävitamise.