Jälgime tähelepanelikult USA presidendiks valitud Donald Trumpi nõuet Gröönimaale, ütles Kreml täna ja väljendas kergendust, et esialgu on see üksnes retoorika.
Kreml Gröönimaast: jälgime olukorra üsna dramaatilist arengut
USA järgmine president Donald Trump keeldus teisipäeval pressikonverentsil välistamast sõjalist sekkumist Taani autonoomse piirkonna Gröönimaa hõivamiseks. Varem oli ta ähvardanud Taanit tollimaksudega, kui too keeldub Gröönimaad loovutamast.
«Loomulikult jälgime me tähelepanelikult seda olukorra üsna dramaatilist arengut, mis tänu jumalale on seni üksnes avalduste tasandil,» ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.
«Oleme huvitatud rahu ja stabiilsuse säilimisest selles piirkonnas ja oleme valmis tegema mis tahes pooltega koostööd rahu ja stabiilsuse nimel,» lisas ta.
Peskovi sõnul tuleks Gröönimaa elanikega konsulteerida, et teada saada, mida nemad tahavad. Ta tõi eeskujuks Venemaa, kes tema väitel olevat liidendanud 2022. aastal neli Ukraina oblastit referendumitulemuste põhjal.
«Me peaksime näitama üles samasugust austust nende inimeste arvamuse vastu,» ütles Peskov.
Briti välisminister David Lammy teatas täna, et keeldub taunimast USA peatse presidendi Donal Trumpi avaldusi Gröönimaa kohta, kuid kinnitas, et Taanile kuuluv omavalitsusala Ühendriikide valdusse ei lähe.
«Minu asi ei ole meie lähimat liitlast hukka mõista,» ütles Lammy vastuseks Sky Newsi küsimusele Trumpi avalduse kohta.
«Minu asi on tõlgendada, mis on selle taga,» lisas ta.
Saksamaa ütles kolmapäeval vastuseks Taanile kuuluva Gröönimaa vallutada ähvardanud USA presidendile Donald Trumpile, et piire ei saa jõuga muuta.
«Nagu alati, kehtib kindel põhimõte, et piire ei tohi jõuga nihutada,» ütles Saksa valitsuse pressiesindaja Steffen Hebestreit vastuseks Trumpi teisipäevasele avaldusele.
Ka Prantsusmaa hoiatas eile Trumpi Euroopa Liidu suveräänsete piiride ohustamise eest.
«Mingit küsimustki pole, et EL lubaks mõnel riigil maailmas, olgu see kes tahes, rünnata oma suveräänseid piire,» ütles välisminister Jean-Noël Barrot Prantsuse raadiojaamale France Inter.
«Me oleme tugev manner. Me peame end veelgi tugevamaks muutma,» lisas ta.
Barrot nimetas Gröönimaad Euroopa territooriumiks, sest see on Euroopa Liidu liikmesriigi Taani omavalitsusala ja seetõttu ELiga seotud.
Sidemete tõttu Taaniga kuulub Gröönimaa Euroopa Liidu ülemeremaade ja -territooriumide hulka.