Saada vihje

Tetjana Fedosjuk Valimisõiguse debatt Ukrainas: kellel ja kuidas peaks olema õigus hääletada? (1)

Inimesed hääletavad parlamendivalimistel 2019. aasta suvel Kiievis. Praegune valimiskorraldus näeb ette, et Ukrainas saab hääletada vaid valimispäeval jaoskonnas kohapeal.
Inimesed hääletavad parlamendivalimistel 2019. aasta suvel Kiievis. Praegune valimiskorraldus näeb ette, et Ukrainas saab hääletada vaid valimispäeval jaoskonnas kohapeal. Foto: Gleb Garanich/Reuters/Scanpix

Kui Eestis käib juba mõnda aega arutelu selle üle, kas välisriikide kodanikud – ennekõike Vene ja Valgevene passi omanikud – peaksid saama kohalikel valimistel hääletada, siis Ukrainas on valimiste ja hääleõiguse ümber käiv debatt sama tuline.

Isegi kui Venemaa täiemahuline sissetung on löönud tavapärase valimistsükli Ukrainas uppi, käib nii riigiaparaadis, ekspertide seas kui ka ajakirjanduses spekulatiivne, kuid see-eest elav arutelu järgmise valimiskampaania üle. Tõsi, tegelikkus pole sugugi muutunud ja endiselt püsivad samad põhjused, mis muudavad hääletuse korraldamise lähiajal vähetõenäoliseks. Neist esimene on ikka kestev sõda.

Käsikäes väljavaatega, et uue USA administratsiooni taktikepi all võib sündida sõja lõpetamiseks (või peatamiseks) mingit laadi lepe, on kasvanud ka valimiste korraldamise tõenäosus.

Nagu Eestiski, on ennekõike julgeolekumuredest lähtuvalt kerkinud üheks põhiliseks küsimuseks arvestatava hulga migrantide hääletamisõigus. Erinevalt Eestist moodustavad selle rühma aga Ukraina enda kodanikud, kes on Venemaa agressiooni tõttu lahkunud piiri taha või asunud riigi sees ümber.

Tagasi üles