Skip to footer
Saada vihje

USA ja Mehhiko piirile kerkivad põgenike telklinnakud (2)

Mehhiko sõjaväelased rajavad põgenikele telklaagrit.

Tuhanded inimesed ootavad Mehhiko ja USA piiril oma saatust, sest Donald Trump sulges esimesel tööpäeval Ühendriikide presidendina varjupaigataotluste menetlemiseks välja töötatud tolli- ja piirikaitseameti rakenduse CBP One.

Sisserändajad ummistasid nädala alguses USA piirirajatiste esise. Paljudele on kohale jõudnud, et edasi nad ei pääse ja kardetakse, et nad ei pääse ka tagasi kodumaale. Mehhiko sõjavägi on abis, et ehitada põgenikele ajutisi varjupaiku.

«Me oleme väga pettunud ja abitus olukorras,» selgitas 62-aastane Kuubalt pärit Odalys Fundicheli El Paísile. Ta rändas USA piirile koos 14-aastase lapselapsega. Koos üritasid nad ületada USA piiri Mehhiko kõige läänepoolsema Tijuana linna kaudu, et jõuda California osariiki. «Kavatsesime teisel pool piiri kohtuda minu tütrega, kes elab Dallases, kuid nad ütlevad, et taotlus on tühistatud. Ma ei tea, mis meist saab.»

Trump lubas oma ametisse vannutamise kõnes, et teisel pool piiri ootavate migrantide unistused USAs elamisest haihtuvad. Paljudel USA piirile jõudnutel on aga samal ajal Mehhikos lubatud viibida vaid 20 päeva, osal isegi mitte nii kaua.

Mehhiko piirilinna Tijuani püstitatud telgid põgenikele, kes loodavad endiselt pääseda üle Mehhiko ja USA piiri, mille Donald Trump oma esimesel tööpäeval presidendina sulges.

Esmaspäeval veidi enne kell 11 said kõik Mehhiko ja USA piiriületust oodanud rändajad teate, et ükski rakenduse CBP One abil kokku lepitud piiriületustoiming enam ei kehti. Kaks aastat tagasi käivitatud CBP One oli ainus viis taotleda USAsse sissepääsuks vajaliku protseduuri algust, vahendas The Guardian.

​Rakenduse kaudu esitati piiriületamise taotlusi, mille alusel pääsesid USAsse sisenejad vestlusele piirivalvuritega. Tühistatud on ligi 30 000 inimese piiriületustoimingud. Praegu ootavad need inimesed edasisi juhiseid. Mehhiko piiriäärsetes linnades on nende jaoks püstitatud ajutised telgid, osa inimesi kogunes kirikutesse ja teised supiköökidesse.

Venezuelast pärit kalamees José Louiza, kes seisis piirijärjekorras koos naise ja 13-aastase pojaga, on üks neist. Perel oli seljataga üheksa kuud kestnud rännak USAsse, nad pressisid end läbi džungli ja läbisid kuus riiki. «See pole inimlik,» sõnas Louiza El Paísile.

Kokku on USA ja Mehhiko piiril kaheksa piiripunkti. ​Tijuana linnas avati sel nädalal 44 põgenike varjupaika, kus majutati ligi 5000 inimest ja omavalitsus pakub abi veel 3000 põgenikule. Inimesed otsivad võimalust jääda nüüd Mehhikosse.

Põgenikud Mehhiko ja USA vahel asuvas El Chaparralo piiriületuspunktis.

Trump on andnud mõista, et taastab programmi, mis näeb ette varjupaigamenetluse Mehhiko pinnal. See on pikk ja kulukas protsess, mis tekitas probleeme juba 2019. aastal ning praegu ei ole Mehhiko president Claudia Sheinbaum andnud märku, et ta sellise korraldusega nõustuks, kirjutas USA meedia.

«See on praegu nende ühepoolne otsus ega kohusta meid millekski. Meil võib olla teistsugune lähenemine, aga me leiame töötava mehhanismi,» ütles Mehhiko välisminister Juan Ramón de la Fuente nädala alguses.

USA presidendi huvides on anda rändekriisi juhtimises põhivastutus Mehhiko valitsusele. Piir suleti julgeolekule viidates. Kohe kuulutati ka piiril välja eriolukord, ameeriklased kindlustasid piiri täiendava relvajõuga.

Samal ajal on Trump ähvardanud ka kõik illegaalsed immigrandid USAst välja saata. Probleem on selles, kas ja mis tingimustel on päritoluriigid valmis neid vastu võtma. Mehhiko valmistub kiirkorras oma kodanike vastuvõtmiseks ja selleks püstitatakse piiride lähedal asuvatele parkimisaladele eraldi hiigeltelke, vahendas The New York Times.

ÜRO rõhutas vastuseks Trumpi otsustele, et õigus varjupaika taotleda on üldtunnustatud inimõigus.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles