Saada vihje

USA-Venemaa kõnelused said läbi: Trumpi ja Putini kohtumist kokku ei lepitud (19)

Copy
Ameerika Ühendriikide (vasakult: Steve Witkoff, Marco Rubio, Mike Waltz) ja Venemaa (paremalt: Sergei Lavrov ja Juri Ušakov) esindajad. Laua otsas Saudi Araabia välisminister prints Faisal bin-Farhan al-Saud ja riikliku julgeoleku nõunik Mosaad bin-Mohammad al-Aiban.
Ameerika Ühendriikide (vasakult: Steve Witkoff, Marco Rubio, Mike Waltz) ja Venemaa (paremalt: Sergei Lavrov ja Juri Ušakov) esindajad. Laua otsas Saudi Araabia välisminister prints Faisal bin-Farhan al-Saud ja riikliku julgeoleku nõunik Mosaad bin-Mohammad al-Aiban. Foto: Evelyn Hockstein / Pool / AP / Scanpix

Ameerika Ühendriikide ja Venemaa kõrged diplomaatilised esindajad kohtusid täna Saudi Araabias Diriyahi palees.

Pärast mitmetunnist nõupidamist tõdesid mõlemad osapooled, et tegemist oli positiivse aruteluga. Ühendriikide välisministeeriumi teatel nõustusid mõlemad määrama meeskonnad läbirääkimiste pidamiseks Ukraina sõja lõpetamise üle.

USA välisministeeriumiga kaasas olev korrespondent Tom Bateman märkis BBC-le, et kahe riigi esindajad istusid üksteise vastas pika puidust laua taga. Osapooled arutasid võimaluste üle, kuidas Venemaa täiemahulist invasioonisõda Ukrainas lõpetada ning taastada kahe riigi vahelisi suhteid.

Eesti aja järgi veidi enne kella 14.30 teatas Bateman, et rohkem kui neli tundi kestnud kõnelused said läbi ja delegatsioonide liikmed väljusid Diriyahi paleest.

Venemaa: oli positiivne ja konstruktiivne dialoog

Vene delegatsiooni kuulunud riikliku otseinvesteeringute fondi tegevdirektor Kirill Dmitrijev märkis Vene väljaandele Pervõi Kanal, et tegemist oli positiivse ja konstruktiivse dialoogiga. 

«Erinevalt Bideni administratsioonist, mis ei tahtnud Venemaa positsioonist midagi kunagi kuulda, oli nüüd tegemist väga selge pingutusega alustada dialoogi, mõista Venemaa positsiooni ja arutada asjade üle, millel oleme ühel meelel,» rääkis Dmitrijev.

Delegatsiooni liige, Putini kauaaegne välisnõunik Juri Ušakov lisas, et tegemist oli väga tõsise aruteluga. «Pole paha, pole paha - on keeruline öelda, kas [Venemaa ja Ameerika Ühendriigid] jõudsid lähemale, aga seda me arutasime. Tegemist oli väga tõsise aruteluga teemade üle, mida tahtsime käsitleda,» rääkis Ušakov.

«Me leppisime kokku, et võtame arvesse mõlema huvisid ja arendame kahepoolseid suhteid, mille üle Moskva ja Washington mõlemad huvitatud on,» lisas Ušakov. Kohtumisest võttis osa ka välisminister Sergei Lavrov, kes hiljem kohtus veel ka Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin-Salmaniga.

Ušakovi sõnul teeb otsuse võimaliku kohtumise üle Ameerika Ühendriikide presidendiga Venemaa režiimi juht Vladimir Putin. Ta rõhutas, et selle ette valmistamine nõuab seda, et kahe riigi delegatsioonid teeksid tihedat koostööd.

«Me oleme selleks valmis, aga on keeruline rääkida kahe liidri kohtumiseks mõeldud konkreetsest kuupäevast​,» vahendas Associated Press Ušakovi sõnu.

Sissevaade kõneluste saali - vasakul pool Ameerika Ühendriikide, paremal pool Venemaa esindajad.
Sissevaade kõneluste saali - vasakul pool Ameerika Ühendriikide, paremal pool Venemaa esindajad. Foto: Evelyn Hockstein/Reuters/Scanpix

USA: astusime olulise sammu edasi

Ameerika Ühendriike esindasid kõnelustel välisminister Marco Rubio, riikliku julgeoleku nõunik Michael Waltz ja erisaadik Lähis-Ida küsimustes Steve Witkoff.

USA välisministeeriumi pressiesindaja Tammy Bruce märkis Reutersile, et täna tehti samm edasi kahe riigi vaheliste suhete parandamisel.

«Üks telefonikõne, millele järgnes üks kohtumine, ei ole jätkusuutlik, loomaks elujõulist rahu. Me peame tegutsema, täna astusime olulise sammu edasi,» märkis Bruce.

Ta rõhutas kõnelustest kokkuvõtet tehes, et Ameerika Ühendriikide huvides on inimeste tapmine lõpetada ja riikide kokku toomiseks tuleb oma jõuõlga maailmas kasutada.

Bruce'i väitel on Trump ainuke riigijuht maailmas, kellel õnnestuks Ukrainat ja Venemaad selles osas kokku leppima panna.

Tema sõnul leppisid USA ja Venemaa ametnikud kokku kahepoolsete suhete arendamiseks mõeldud konsultatsioonide mehhanismi ning kõrgetasemeliste meeskondade loomises, selleks, et Ukrainas sõda lõpetada nii kiiresti kui võimalik. 

Waltz rõhutas pärast kõnelusi Trumpi valmisolekut liikuda võimaliku Ukraina rahuleppe poole väga kiiresti. Samuti tõdes ta, et ühtlasi räägitakse läbi ka territoriaalsete ja muude julgeolekugarantiide osas. Trump ei aktsepteeri lõputut sõda Euroopas, tõdes Waltz pärast kohtumist Vene ametnikega. 

Tagasi üles