Saada vihje

ÜLEVAADE Trumpi «suurtükilaeva diplomaatia» äratab Panamas ellu USA varasemate sissetungide kummitused (1)

Copy
Kanali hõivamise ähvardustest nördinud protestijad avaldavad Panamá linna tänaval veebruari alguses meelt USA presidendi Donald Trumpi ja parasjagu Kesk-Ameerika riiki külastanud USA välisministri Marco Rubio vastu.
Kanali hõivamise ähvardustest nördinud protestijad avaldavad Panamá linna tänaval veebruari alguses meelt USA presidendi Donald Trumpi ja parasjagu Kesk-Ameerika riiki külastanud USA välisministri Marco Rubio vastu. Foto: Matias Delacroix/ap/scanpix

Panamas mäletavad paljud hirmuga sadade tsivilistide elu nõudnud USA sissetungi mõnikümmend aastat tagasi, mistõttu ei kõla president Donald Trumpi ähvardused Kesk-Ameerika väikeriigis asuv kanal iga hinnaga Washingtoni kontrolli alla tuua tühipalja sõnakõlksuna.

Ameerika Ühendriigid alustasid operatsiooni oma varasema liitlase diktaator Manuel Noriega kukutamiseks 1989. aasta 20. detsembril. Nüüdseks 79-aastane Isabel Corro mäletab, kuidas ta kiirustas sissetungi alates oma lapsi tuppa, samal ajal kui pea kohal mürisevad USA sõjaväe kopterid ja hävituslennukid tulistasid Panamá linna maju varemeisse.

«Linn oli vaikne, majad olid täis kaunistusi ja kogu maa ootas jõule. Siis järsku tiirutasid helikopterid ringi ning pommid ja püssituli valgustasid taevast,» rääkis naine The Guardianile. «See oli äärmiselt vägivaldne ja traagiline öö. Ma ei unusta seda kahjuks kunagi.» Sissetungi käigus sai surma Corro politseinikuna töötanud kasuisa, kelle surnukeha leiti alles aasta hiljem lahti kaevatud massihauast.

USA sõjavägi hindab sissetungis hukkunud tsiviilisikute arvu umbes 200-le, ÜRO 500-le ning Kesk-Ameerika Inimõiguste Komisjon 2000–3000-le.

Tagasi üles