Skip to footer
Saada vihje
Tellijale

Maailma parimad pressifotod Meeleavaldused, immigratsioon ja Trumpi atentaat (3)

Tõlkija: Eero Vabamägi

Juba 68. korda valis organisatsioon World Press Photo maailma parimaid pressifotosid. Sel aastal saabus konkursile 59 320 tööd 3778 fotograafilt 141 eri riigist. Muljetavaldavad numbrid! Kuid neist vaid 42 on võitjad ja nende tööd kuulutati täna võrdsetena välja. Parim, Maailma Aasta Pressifoto, selgub 17. aprillil.

Esiletõstetud võidutööd jagunevad omakorda kuue regiooni vahel, igaühte neist hindas esiti erinev, kohalikku olustikku tundev žürii. Lõppvaliku langetas rahvusvaheline žürii. Kokku kestis valikuprotsess 14. jaanuarist 17. veebruarini. 

Siinkohal valik võidutöödest, kõiki pilte saab näha World Press Photo kodulehel.

Euroopa

Naine seismas politsei vastu Rustaveli avenüül, kus toimub valitsusevastane meeleavaldus. Politsei kasutab meeleavaldajate laialiajamiseks veekahureid. Euroopa, fotolood.

Kodanikud tulid 2024. aasta novembris kogu Gruusias tänavatele pärast seda, kui peaminister Irakli Kobakhidze teatas nelja-aastasest pausist EL-iga liitumisläbirääkimistes. See otsus järgnes Euroopa Parlamendi keeldumisele tunnustada Gruusia hiljutisi valimisi, mille puhul esitati süüdistusi valimispettuses. Pealinnas Thbilisis, kui tuhanded inimesed meelt avaldasid, puhkesid parlamendihoone ees kokkupõrked politsei ja protestijate vahel.

Protestid jätkusid hoolimata valitsuse karmist mahasurumisest detsembri lõpus, mil võeti vastu seadus, mis kriminaliseeris isegi sümboolsed meeleavaldusaktid, nagu kleebiste avalik ülespanek.

Rustaveli avenüü, mille ääres asub Gruusia parlament, on kaetud tossuga peale seda kui politsei kasutas meeleavaldajate laialiajamiseks pisargaasi. Meeleavaldajad püüavad varjuda kõrvaltänavatele. Euroopa, fotolood.
Meeleavaldaja peseb oma silmi peale politsei pisargaasiga pihta saamist. Ta kannab kaitsvat suusamaski, respiraatorit ja aianduskindaid, et saaks kuumi gaasipadruneid kätte haarata. Euroopa, fotolood.

Kodukülas Kupianski lähedal jätkuv konflikt sundis Anhelina perekonna varjupaika otsima. Nüüd elab ta oma vanaema Larisa juures Borštšivkas, 95 kilomeetri kaugusel Kupianskist, samal ajal kui tema ema elab ja töötab Harkivis, umbes tunnise teekonna kaugusel.

Fotograaf soovis tuua esile lapsi, kes on kasvanud üles vägivalla keskel – nende süütus on murtud, kuid nende vaim püsib, kui nad kohanevad uue eluga.

Kaevikute taga. Trauma läbi elanud ja paanikahoogude all kannatav Anhelina (6) pärast oma külast põgenemist, lebamas voodis oma uues kodus. Borštšivka, Ukraina. Euroopa, üksikfotod.

Saksamaa rahvuslik ja immigratsioonivastane erakond Alternatiiv Saksamaale (AfD), mis kujutab end kui «väikese inimese parteid», saavutas 2024. aastal märkimisväärse edu ja kogus 2025. aasta üleriigilistel valimistel 20,8 protsenti häältest.

2024. aastal osales fotograaf AfD miitingutel, et uurida ja kahtluse alla seada viisi, kuidas paremäärmuslik partei end esitleb. Äärmusparempoolsed ja populistlikud poliitilised rühmitused kogu Euroopas kasutavad oskuslikult uusi meediakanaleid oma ideoloogiate levitamiseks. Nende vastased süüdistavad neid valeinfo võimendamises, ühiskonna lõhestamises, vihkamise õhutamises ja demokraatia ohustamises.

Alternatiiv Saksamaale (AfD) pidamas oma parteikongressi Essenis. Paljud sakslased näevad partei paremäärmuslikke vaateid ohuna demokraatiale. Euroopa, fotolood.
AfD liikmed ja toetajad laulavad muudetud sõnadega laulu, mis kutsub üles inimeste deporteerimisele. Vahejuhtumit uurib politsei vihakuriteona. Euroopa, fotolood.

Kesk- ja Põhja-Ameerika

Atentaadikatse Donald Trumpi vastu ja sellele järgnenud meediakajastus kujunes tõenäoliselt pöördepunktiks presidendikampaanias, mis mõjutas mitte ainult eelseisvaid valimisi, vaid ka Ameerika Ühendriikide poliitilist tulevikku.

Vahetult pärast tulistamist hüüdis 2024. aasta vabariiklasest presidendikandidaat trotslikult «Võidelge, võidelge, võidelge!», kui teda lavalt minema saadeti. Märkimisväärselt kujutab see foto, mis tehti vaid sekundeid hiljem, haruldast ja siirast haavatavuse hetke kampaanias, mis rõhutas jõulisust ja elujõudu.

USA salateenistuse töötajad aitavad lavalt alla Vabariikliku Partei presidendikandidaat Donald Trumpi peale seda, kui snaipri kuul tema kõrva riivas. Kesk- ja Põhja-Ameerika, üksikfotod.

Ebaseaduslik sisseränne Hiinast Ameerika Ühendriikidesse on viimastel aastatel järsult kasvanud mitmete tegurite tõttu, sealhulgas Hiina majandusraskused ja majanduslangus pärast rangeid null-COVID-poliitikaid. Lisaks mõjutavad inimesi Hiina sotsiaalmeediaplatvormidel levivad videod, mis õpetavad, kuidas piiri ületada.

See intiimne foto kujutab migratsiooni keerulist reaalsust piiril – teemat, mida USA avalikus arutelus sageli lihtsustatakse ja politiseeritakse.

Külma vihma kätte jäänud Hiina migrandid end pärast USA–Mehhiko piiri ületamist soojendamas. Campo, California. Kesk- ja Põhja-Ameerika, üksikfotod.

Vaikse Washingtoni osariigi elamurajoonis asub üks väga eriline maja – koht, kus peegelduvad lein, rõõm, elu ja surm. Siia tulevad surmavalt haiges seisundis inimesed veetma oma viimaseid tunde – hoituna kaastunde, õrnuse ja kogukonna kohalolust – enne, kui nad joovad ainet, mis lõpetab nende elu.

See projekt uurib, kuidas mõned otsustavad selles ainulaadses ruumis oma surmale vastu astuda: alates kogukonna ja juurdepääsu küsimustest kuni hoolduse ja meditsiinilise abi ning intiimse suremisprotsessi ja leina õrnuseni. Kuigi surm leiab sageli aset suletud uste taga ja kliinilises keskkonnas, kutsuvad need fotod vaatama elu vältimatut osa uue nurga alt.

Vaade surivoodilt. Siin ei ole alalisi elanikke. Kesk- ja Põhja-Ameerika, fotolood.
Pudel täidetud DDMP2-ga, see on meditsiiniline vahend, mida kasutatakse abistatud surma programmides. Kesk- ja Põhja-Ameerika, fotolood.
Külalise keha, mähitud surirüüsse. See külaline jäi raskelt külmetushaigusesse ja avastas haiglas, et tal on neljanda staadiumi kopsuvähk. Kesk- ja Põhja-Ameerika, fotolood.

2023 aasta 3. veebruaril sõitis rööbastelt maha Norfolk Southerni kaubarong East Palestine’is, Ohios – väikelinnas, kus elab 4700 inimest. Rong vedas ohtlikke aineid, sealhulgas teadaolevaid kantserogeene. See oli üks USA ajaloo mürgisemaid rongiõnnetusi, mis tekitas tõsiseid muresid keskkonna ja rahvatervise mõju osas.

See projekt dokumenteerib katastroofi järelmõjusid ja selle jätkuvat mõju kohalikule kogukonnale ka pärast seda, kui üleriigiline meediatähelepanu hääbus. Olles tihedalt seotud kohalike elanikega nende võitluses korporatiivse vastutuse ja vastuolulise terviseinfo keskel navigeerimisega, jäädvustab fotograaf East Palestine’i keeruka uue reaalsuse – linnas, mis on justkui teadmatuses kinni. Projekti fookuses on elanike suhted oma keskkonna, tervise ja valitsusasutustega, tuues esile kriisi sügavamad kihid.

Rick Tsai, East-Palestine elanik, kõnnib kaitsva varustusega Sulphur Runi ojas rongi rööbastelt mahasõidukoha lähedal. Ta usub, et Keskkonnakaitseagentuur on elanikke eksitanud. East-Palestine, Ohio, Ameerika Ühendriigid. Kesk- ja Põhja-Ameerika, fotolood.
LaBrea Letson (8) müüb pudeliveest valmistatud limonaadi oma vanaema kodu ees rongiõnnetuse koha lähedal. Mööduv kaubik mõõdab õhus ohtlike kemikaalide sisaldust. Kesk- ja Põhja-Ameerika, fotolood.

Lõuna-Ameerika

Kaks Brasiilia vanimat ja auväärseimat jalgpalliklubi kohtusid Argentina pealinnas Buenos Aireses, Mâs Monumental staadionil, Lõuna-Ameerika jalgpalliliidu Libertadoresi karikafinaalis. Botafogo, meeskond, kes polnud kunagi varem karikat võitnud, alistas oma rivaali Atlético Mineiro tulemusega 3:1.

Tuhanded Botafogo fännid jälgisid mängu ekraanidelt Nilton Santose staadionil – meeskonna kodustaadionil Rio de Janeiros – ja tähistasid ajaloolist võitu suure juubeldamisega.

Botafogo fännid tähistavad oma meeskonna võitu. Rio de Janeiro, Brasiilia. Lõuna-Ameerika, üksikfotod.

Ajavahemikus aprillist juunini 2024 põhjustasid rekordilised vihmasajud Brasiilia Rio Grande do Suli osariigis piirkonna ajaloo rängima üleujutuse. Rohkem kui pool miljonit inimest jäi koduta ja üle 183 inimese hukkus.

Teadlaste hinnangul süvendasid üleujutusi peaaegu kindlasti kliimamuutused, mida põhjustab eelkõige fossiilkütuste, sealhulgas reisilennunduses kasutatavate kütuste põletamine. Globaalse kliimakriisi laiemas kontekstis muutub see pilt – taeva ja vee vahel rippuvast lennukist – süngeks hoiatavaks sümboliks.

Mahajäetud Boeing 727-200 on ümbritsetud üleujutusveest Salgado Filho rahvusvahelises lennujaamas. Porto Alegre, Rio Grande do Sul, Brasiilia. Lõuna-Ameerika, üksikfotod.

See projekt dokumenteerib migrantide ohtlikku teekonda läbi Dariéni kuru – sajakilomeetrise tiheda džungliala, mis ühendab Colombiat ja Panamat. Alates 2021. aastast on seda teed läbinud üle miljoni inimese. Rändajad pärinevad eri riikidest – afgaanid põgenevad Talibani režiimi eest, venetsuelalased otsivad pääsu majanduskrahhist, hiinlased pagevad autoritaarsuse eest ning paljud teised otsivad paremat elu.

Nende lood on täis ohte: reetlikud jõed, halastamatu maastik ning pidev vägivalla ja ärakasutamise oht. Paljud ei jõua kunagi sihtkohta. Need, kellel õnnestub Dariéni läbida, seisavad silmitsi uue ja raske teekonna algusega läbi Kesk-Ameerika ja Mehhiko, püüdes jõuda Ameerika Ühendriikidesse.

Rühm Afganistani, Hiina, Venezuela ja Ecuadori migrante sumab läbi vee paadi suunas, mis suundub Dariéni kuru poole. Paljud afgaanid polnud kunagi varem ookeani näinud. Capurganá, Colombia. Lõuna-Ameerika, pikaajalised fotolood.
Luis Miguel Arias (28) teeb pausi oma tütre Melissa (4) kõrval, kui nad mäkke ronivad. Nad on pärit Venezuelast ja kuuluvad enam kui 250 000 migrandi hulka, kes 2022. aastal kuru ületasid. Lõuna-Ameerika, pikaajalised fotolood.
Migrandid saabuvad Las Banderase («Lipud») piiripunkti, mis asub Colombia ja Panama piiril. Lõuna-Ameerika, pikaajalised fotolood.

Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia

Piiriülesed rünnakud Iisraeli ja Liibanonis baseeruva Hezbollah vahel – mis on käimas alates Gaza sõja puhkemisest – teravnesid oluliselt septembris 2024. Iisrael teatas uuest eesmärgist kõrvaldada see sõjaline grupp, alustades esmalt õhurünnakuid Lõuna-Liibanoni ja hiljem maismaa pealetungi.

Beirut, algselt varjupaik neile, kes põgenesid õhurünnakute eest Lõuna-Liibanonis, sattus ise tule alla, kuna rünnakud levisid põhja poole. Alates 27. septembrist sihtis Iisrael hooneid, sealhulgas korterelamuid Dahiyehis, väites, et Hezbollah peakorter asub tihedalt asustatud eeslinnas.

Inimesed vaatavad ärevalt üles Iisraeli droonirünnaku ajal, otsides varju hoonetest eemal Beiruti Dahiyeh’ linnaosas. Hävituslennukid ja droonid lendavad sageli madalal, tekitades hirmu ja ärevust. Liibanon, 29. september 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, üksikfotod.

Kuigi alguses olid meeleavaldused rahumeelsed, muutusid need vägivaldseks pärast seda, kui Bangladeshi võimud ja valitsusmeelsed paramilitaarsed jõud hakkasid meeleavaldajaid maha suruma ja tapsid vähemalt 1400 inimest. Augustiks oli režiim kokku varisenud. Peaminister Sheikh Hasina astus tagasi ja läks eksiili ning armee ülemjuhataja kindral Waker-Uz-Zaman teatas ajutise valitsuse moodustamisest.

Inimesed vandaalitsevad endise Bangladeshi presidendi Sheikh Mujibur Rahmani, peaminister Sheikh Hasina isa kuju kallal, pärast nädalaid kestnud rahutusi, mis viisid Hasina tagasiastumiseni. Dhaka, Bangladesh, 5. august 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, üksikfotod.

Israeli sõda Gazas jätkus kogu 2024. aasta, jättes suure osa sellest varemetesse. ÜRO raportite järgi on hävitatud enam kui 60 protsenti kodudest ja 95 protsenti haiglatest on rivist väljas. Ligi kaks miljonit inimest on ümberasustatud toidu, puhta vee ja ravimite terava puuduse tõttu, mis on tingitud Iisraeli piirangutest.

Kuna rahvusvahelistel ajakirjanikel on tõhusalt keelatud Gaza külastamine, riskivad kohalikud fotograafid oma eluga, et sõda dokumenteerida. Fotograaf, kes on samuti kaotanud pereliikmeid, ütleb: «Iga kord, kui pildistan hävitatud maja, meenub mulle minu oma. Iga kord, kui rusudest tõmmatakse välja haavatud ja märtrid, meenuvad mulle mu isa ja õed-vennad.»

Elanikud naasevad oma kodudesse Khan Younisis pärast Iisraeli vägede lahkumist 7. aprillil. Juulis ja augustis alustas Iisrael veel kahte maismaarünnakut sellesse lõunapoolsesse linna. Gaza, 9. aprill 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.
Haavatud poissi ravitakse al-Aqsa haiglas Deir al-Balahis pärast Iisraeli rünnakut al-Maghazi põgenikelaagrile. Laagri elanikkond kolmekordistus sõja esimestel kuudel. Gaza, 1. jaanuar 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.
Inimesed jälgivad, kuidas suits ja leegid tõusevad hoone kohale pärast Iisraeli rünnakuid Deir al-Balahis. Iisrael pommitas seda Kesk-Gaza linna mitmel korral aasta jooksul. Gaza, 6. juuni 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.
Iisraeli rünnakus Nuseirati põgenikelaagrile hukkunute omaksed leinavad, kui nende lähedaste kehad tuuakse al-Aqsa haiglasse. Deir al-Balah, Gaza, 9. august 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.

Süüria pikaajaline kodusõda jõudis pöördepunkti, kui mässuliste jõud 8. detsembril 2024 vallutasid pealinna Damaskuse, kukutades president Bashar al-Assadi 24-aastat kestnud režiimi.

Mässulised alustasid kohe kinnipeetavate vabastamist ulatuslikust kinnipidamiskeskuste võrgustikust, mille südameks oli kardetud Sednaya sõjaväevangla. Ellujäänute jutustused paljastasid Assadi režiimi süstemaatilise kinnipidamise, piinamise ja vastaste salajase hukkamise ulatuse, mis muutis niigi brutaalse vanglasüsteemi sõjarelvaks.

Aastaid kadunud inimeste sugulased tunglevad ümber mehe, kes toodi Sednaya vanglast Ibn Al-Nafeesi haiglasse. Nad on meeleheitel, otsides uudiseid oma lähedaste kohta, kuigi mees suudab vaevu rääkida. Damaskus, Süüria, 12. detsember 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.
Kurikuulsa Sednaya vangla koridor, kus mingil hetkel hoiti kuni 20 000 kinnipeetavat. Seal allutati sõjaväelisi ülejooksikuid ja teisitimõtlejaid jõhkrale peksmisele, elektrilöökidele ja näljutamisele. Damaskus, Süüria, 14. detsember 2024. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.
Mohamed Khaled Krayem, kes sai marihuaana omamise eest seitse aastat vanglakaristust, avastab, et tema lihasmälu taastoodab instinktiivselt magamisasendi, milles ta oli sunnitud viibima oma ülerahvastatud kongis. Lääne-, Kesk- ja Lõuna-Aasia, fotolood.

Aafrika

Kulturisti Tamale Safalu jõud ja sihikindlus raskustega vastamisi seistes seavad väljakutse stereotüüpidele ja innustavad inimesi kõikidelt elualadelt. «Esinedes laval kulturistina, tahan julgustada teisi puudega inimesi tunnustama oma andeid ja mitte kunagi pead norgu laskma,» ütleb Tamale.

Kulturist Tamale Safalu treenib oma kodu ees. Kuigi ta kaotas 2020. aastal mootorrattaõnnetuses jala, jäi ta pühendunuks võistlusspordile ning temast sai esimene puudega sportlane Ugandas, kes võistles koos tavasportlastega. Aafrika, üksikfotod.

Jaanuaris 2024 palus sõber fotograafil dokumenteerida oma pulma Omdurmanis, linnas, mida pidevalt sihitakse õhurünnakutega. «Hoolimata kokkupõrgetest ja juhuslikust pommitamisest linnas oli pulm lihtne, kuid rõõmus sündmus pere ja sõprade seltsis. Sõda Sudaanis, mis algas aprillis 2023, tõi kaasa õudusi ja kodudest lahkumist, sundides mind lahkuma oma lapsepõlvekodust ja kolima linna teise ossa. See oli aeg, mida keegi meist ei osanud ette kujutada. Kuid need pulmad meenutasid meile igapäevaelu rõõme, mis on endiselt võimalikud keset tragöödiat ja meeleheidet,» selgitab Mosab.

Peigmees poseerib oma pulmaportree jaoks. Sudaanis on tavaks tähistada pulmade väljakuulutamist piduliku püssilasuga. Omdurman, Sudaan. Aafrika, üksikfotod.

Livingstone'is, Sambias, on järjestikused katkenud vihmahooajad ja inimeste maa-alade hõivamine, mida traditsiooniliselt kasutavad elevandid, põhjustanud viimastel aastatel kiiresti eskaleerunud konflikte inimeste ja metsloomade vahel. Kuival hooajal sisenevad toitu otsivad elevandid Livingstone'i rüüsteretkedele aedadesse, köögiviljapõldudele ja viljapuudele.

Kui elanikud neid ahistavad ja ehmatavad, võivad need kohtumised muutuda ohtlikuks. 2024. aastal tapsid elevandid linnas vähemalt üksteist inimest. Kolmeliikmeline Elevantide reageerimismeeskond, vabatahtlikkuse alusel tegutsev grupp, töötab selle nimel, et hoida inimesi ja elevante ohutult. Kuigi töö on nõudlik ja ohtlik, motiveerib meeskonda nende armastus oma kogukonna ja elevantide vastu.

Elevandivastase reageerimismeeskonna liikmed jälgivad elevanti, kes sööb sõjaväebaasi lähedal. Aafrika, fotolood.
Noored tunglevad «tšillibrikettide» järele avalikul ohutusüritusel, kus õpetatakse kuidas peletada elevante. Need briketid on valmistatud elevandi väljaheidetest, kasutatud mootoriõlist ja tšillist ning põledes eritavad need tugevalt lõhnavat suitsu, mis hoiab elevandid eemal. Aafrika, fotolood.
Livingstone'i Linda eeslinna elanikud jälgivad, kuidas elevandikari möödub nende kodude lähedalt. Aafrika, fotolood.

Aasia ja Okeaania

Nicole'i dokumentides on kirjas, et ta adopteeriti Korea lastekodust 1985. aastal, pärast naabruskonna hoolde all olemist. Dae-chang ütleb, et tema perekond lagunes pärast äritegevuse ebaõnnestumist. Kui ta Nicole'i otsima hakkas, sai ta teada, et sugulane oli tüdruku ära andnud.

Alates 1950. aastatest on umbes 200 000 Korea last adopteeritud USA-sse. Associated Pressi uurimine paljastas tõendid paljude nende adopteerimiste osas esitatud võltsitud dokumentide kohta. Lapsed nagu Nicole kasvasid üles juuri otsides, kuid avastasid, et nende elulugu pole see, mida nad arvasid.

Nicole Motta (vasakul) ja tema sünniisa Jang Dae-chang pühivad pisaraid pärast emotsionaalset taaskohtumist, ligi 40 aastat pärast lahutust. Alates 1950. aastatest on USA-sse adopteeritud umbes 200 000 Korea last. Associated Pressi uurimine paljastas, et paljudel neist adopteerimisjuhtumitest oli võltsitud dokumentatsioon. Aasia ja Okeaania, üksikfotod.

Gabriel Medina sai selles voorus peaaegu täiusliku tulemuse 9,9 ning võitis pronksmedali, loovutades kuldmedali Prantsusmaa sportlasele Kauli Vaastile. See foto levis laialdaselt, kogudes ainuüksi Medina Instagramis üle 9,5 miljoni meeldimise.

Surfamine debüteeris olümpial 2020. aasta Tokyo olümpiamängudel. 2024. aasta Pariisi mängude jaoks peeti surfivõistlused peaaegu 26 000 kilomeetri kaugusel Prantsusmaast, Tahitil, Prantsuse Polüneesia poolautonoomses piirkonnas, mis on tuntud oma keeruliste lainete poolest.

Brasiillane Gabriel Medina lendleb võidukalt suure laine pealt, meeste surfamise kolmanda vooru viiendas sõidus 2024. aasta olümpiamängudel. Teahupo’o, Tahiti, Prantsuse Polüneesia, 29. juuli 2024. Aasia ja Okeaania, üksikfotod.

Makaagid, keda usutakse toovat head õnne, on osa «Ahvilinna» – Buri, mis asub Bangkoki põhjaosas, Tais – identiteedist. Turistid tulid kohale, et neid näha, toites neid puuviljadega. Aastal 2020 oli ahvide arv jõudnud 3121-ni, kuid COVID-19 ajal turistid kadusid. Röövellikud ahvid muutusid agressiivsemaks, astusid elanikega vastamisi, varastasid toitu ja kaklesid. Elanikud proovisid neid varestega eemale peletada, kuid edutult, ja alates 2024. aasta aprillist sekkusid võimud steriliseerimisprogrammiga, et olukorda taas kontrolli alla saada.

Mees pritsib alkoholi pikksabaliste makaakide suunas, et takistada neid kaupu varastamast Phra Prang Sam Yot templi lähedal, mis on tuntud kui ahvide kogunemispaik. Aasia ja Okeaania, fotolood.
Pikksabaline makaak vaatab mootorratta küljepeeglisse Phra Prang Sam Yot templi lähedal. Aasia ja Okeaania, fotolood.
Noor pikksabaline makaak lebab narkoosi all, samal ajal kui Rahvusparkide, Loodusliku Elukeskkonna ja Taimede Kaitse Osakonna veterinaarid viivad läbi steriliseerimisprotseduuri. Aasia ja Okeaania, fotolood.
Kommentaarid (3)
Tagasi üles