Saada vihje

VIDEO Riigikogulased saavad ülevaate Iraanis toimuvast

7. aprillil väisab riigikogu konverentsisaali Iraani eksiilvalitsuse delegatsioon, mille liikmed kohtuvad riigikogu liikmetega.

Riigikogu rühma «Vaba ja demokraatliku Iraani toetuseks» esimehe Juku-Kalle Raidi (Eesti 200) sõnul valmistab totalitaarne Iraan vabale maailmale üha enam peavalu.

«See on üsna muret tekitav lugu, kuhu radikaalsed moslemid on oma näpud ajanud,» mainib Raid, «kõigist neist võiks välja tuua murede esikolmiku. Esiteks nende vankumatu ja avalik toetus Venemaale Ukraina ründamisel – Iraan tarnib Moskvale kõikvõimalikku relvastust alates ründedroonidest. Teiseks nende üsna kindel ja järjest enam tugevnev veendumus – mida seal pidevalt korratakse – arendada välja toimiv tuumarelv. Ja kolmandaks inimõigused. Amnesty Internationaly andmetel pani Iraan 2023. aastal toime 74 protsenti kõigist maailmas registreeritud hukkamistest. Tõsi küll, see arv võib olla ebatäpne, kuna kommunistliku Hiina tegevusest seal riigis ei tea me kindlasti kõike.»

Raid lisab, et Iraan toetubki oma tugevamatele liitlastele – Venemaale ja Hiinale. Iraani Islamivabariigi tegevust jälgiv sõltumatu rahvusvaheline teabekogumismissioon märkis oma 2024. aasta märtsi aruandes, et «surmaotsuste langetamisega päädinud õiguslikud protsessid viidi kiirelt läbi». Komisjon tõdes, et arvukad aruandes kirjeldatud tõsised inimõiguste rikkumised kujutavad endast inimsusevastaseid kuritegusid, eelkõige mõrvu, omavolilisi vangistamisi, piinamist, vägistamist ja muid seksuaalvägivalla vorme.

«Iraan on oma tegevust pidevalt laiendanud ja laiendab edasi,» mainib Raid.

Riigikogu konverentsisaalis näidatakse kõigepealt lühikest videotutvustust, mis näitab usuradikaalide vägivallatsemist. Seejärel peab videosilla kaudu kõne Iraani eksiilvalitsuse (eksiilvalitsus asub Pariisis) president Maryam Rajavi ning riigikogu konverentsisaalist Ali Safavi, kes on Iraani vastupanuliikumise USA esindaja.

Euroopa-Iraani keerulisi suhteid tutvustab Tunne Kelam.

«Eesti võttis eelmisel aastal vastu ka Iraani režiimi vastase resolutsiooni, kus mõistame hukka Iraani režiimi agressiivse terroristliku poliitika Lähis-Idas ning Teherani tugevneva toetuse Vene agressioonile Ukrainas, kvalifitseerides Teherani agressiooni peamise tööriista Lähis-Idas, Iraani Revolutsioonilise Kaardiväe (IRGC) terroriorganisatsiooniks,» ütles Juku-Kalle Raid.

Iraani Vene-suunalise koostöö vastane resolutsioon on plaanis ka sel aastal.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles