Saada vihje

AK Maailma pressifoto žürii tegi agressorist märtri (7)

Luhanski piirkonnast pärit mees – keda sunniti teenima Venemaa-meelsete separatistide vägedes, mis hiljem liideti Vene armeega – lebab vigastatuna välilaatsaretis, mis on rajatud maa-alusesse veinikeldrisse Bahmuti lähedal. Tema vasak jalg ja käsi amputeeriti hiljem. ​Donbas, Ukraina, 22. jaanuar 2024.
Luhanski piirkonnast pärit mees – keda sunniti teenima Venemaa-meelsete separatistide vägedes, mis hiljem liideti Vene armeega – lebab vigastatuna välilaatsaretis, mis on rajatud maa-alusesse veinikeldrisse Bahmuti lähedal. Tema vasak jalg ja käsi amputeeriti hiljem. ​Donbas, Ukraina, 22. jaanuar 2024. Foto: Nanna Heitmann/Magnum Photos/The New York Times

Maailma pressifoto nominediks esitatud pilti vaadates ei pea olema kunstiajaloo ja religiooni asjatundja, tajumaks otsest seost altarimaalidega Kristuse kannatustest.

Vaataja on pandud positsiooni, kus ta näeb agressorit ohvrina, tekitades kaastunnet ja näivust, et haavatu kannatab ülla eesmärgi nimel.

​Siin seisnebki peamine vastuolu. Agressori kujutamine Jeesusena nihestab meie arusaama süüst ja vastutusest. Pühadest kujunditest tuletatud esteetika ei tohiks saada tööriistaks sõjakuritegude õigustamisel või hägustamisel. Täpselt samamoodi õilistab Moskva Patriarhaat vene sõjaväe toimepandavat veretööd Ukrainas.

Kommentaarid (7)
Tagasi üles