Saada vihje

TOLLISÕJA TAGAJÄRJED USA langus, korruptiivne semukapitalism ja halvad uudised ka Venemaale (1)

USA presidendi Donald Trumpi kujutis New Yorgi börsil selle avamisel 14. aprillil 2025. Wall Streeti aktsiad alustasid nädalat tõusuga, sest USA ametnikud teatasid tariifivabastusest nutitelefonide, sülearvutite, pooljuhtide ja muude elektrooniliste toodete jaoks.
USA presidendi Donald Trumpi kujutis New Yorgi börsil selle avamisel 14. aprillil 2025. Wall Streeti aktsiad alustasid nädalat tõusuga, sest USA ametnikud teatasid tariifivabastusest nutitelefonide, sülearvutite, pooljuhtide ja muude elektrooniliste toodete jaoks. Foto: TIMOTHY A. CLARY / AFP

Tollisõja võimalikud tagajärjed on vaatlejate hinnangul USA nõrgenemine, palju korruptsiooni ja reegliteta semukapitalism. Kui aga nafta hind madalaks jääb, siis ei paista ka Venemaale midagi head. Poliitiliselt halvim areng on nn uue Jalta kokkuleppe sepistamine.

USA presidendi Donald Trumpi algatatud tollimaksud mõjutavad väga negatiivselt USA enda majandust ning viivad USA positsioonide nõrgenemisele maailmapoliitikas, leiab valdav enamus eksperte.

Vastupidisel seisukohal on Trump ise ja tema peamised majandusnõustajad Peter Navarro ja Steven Miran. Neist viimasele on omistatud nn Mar-a-Lago lepingute kava, mille järgi lõpeb tollisegadus sellega, et USA sunnib oma peamisi kaubanduspartnereid oma valuutasid dollari suhtes tugevdama, misjärel tootmine ja investeeringud voolavad «odavasse» Ameerikasse, kus algab õitseng.

Selle väidetava plaani teostamisse usuvad vähesed, aga ilmselt Trump ja ta mõned nõustajad on oma usus lõpuni kindlad. Kriitikute arvates tähendab see USA geopoliitilise positsiooni olulist nõrgenemist ning halvemal juhul senise finantssüsteemi ning USA dollari kui maailma peamise reservvaluuta kokkuvarisemist.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles