Skip to footer
Saada vihje

Kaja Kallas usutluses AFP-le: Trumpi pöörised muudavad hommikuse uudiste kiikamise hirmutavaks (10)

Euroopa Liidu välispoliitika juht Kaja Kallas.

Pisut vähem kui viis kuud Euroopa Liidu välispoliitikajuhina tegutsenud Kaja Kallas tunnistab, et algus on olnud nagu Ameerika mägedel, kuna USA president Donald Trump pöörab maailmakorraldust pea peale.

«Igal hommikul ärkad ja see on justnagu, et kas ma ikka julgen, kas julgen? Okei, mis juhtus?» rääkis ta AFP-le, tehes oma mobiiltelefoni kontrollides grimasse. «See on hullumeelne.»

Kremli kriitikuna on endine Eesti peaminister teinud karjääri, seistes tugeva NATO ning Euroopa ja USA tihedate sidemete eest.

Nüüd on Trump vaid mõne lühikese kuu jooksul suure osa sellest pea peale pööranud, lähenedes Moskvale ja eemaldudes lääne liidust, mis on olnud põlvkondade vältel Euroopa julgeoleku alus.

«See on nagu, kui sa võtad vaasi ja lõhud selle ära, siis sa saad selle uuesti kokku liimida – aga see pole enam sama,» ütles Kallas, rääkides oma 12. korrusel asuvast kontorist Euroopa Komisjoni peakorteris. «Mul on samasugune tunne, et sa saad selle kokku panna, aga usaldus on katki – ja see pole sama.»

Kui maailm näeb vaeva, et Trumpi tegevusega kohaneda, on ka Kallas oma rolli kiiresti ümber mõtestanud.

«Meie vastastele ei meeldi Euroopa Liit, sest koos tegutsedes me oleme tugevad.»
ELi välispoliitika juht Kaja Kallas

Uus USA administratsioon on Euroopa Liidu suhtes avalikult vaenulik ja on bloki sootuks kõrvale jätnud, püüdes edasi minna jõupingutustega Ukraina sõda lõpetada.

Kallas koges seda isiklikult, kui sõitis veebruaris Washingtoni, aga kohtumine välisminister Marco Rubioga jäi ära.

Ta rõhutab, et tal on tegelikult Rubioga «väga sõbralikud» suhted pärast positiivseid kohtumisi teistel üritustel ja mitmeid telefonikõnesid.

Samal ajal on Euroopa järjest enam jagunenud väiksemateks rühmadeks, kus suurvõimud, nagu Prantsusmaa ja endine Euroopa Liidu liige Suurbritannia, võtavad järjest enam juhtiva rolli.

Kallas on nõus, et sellised koalitsioonid võivad olla kasulikud näiteks Vene-sõbralike riikide, nagu Ungari, vastuseisu vältimiseks, kuid ta ei nõustu sellega, et ELi kaal väheneb. «Meie vastastele ei meeldi Euroopa Liit, sest koos tegutsedes me oleme tugevad,» räägib ta. «Aga kui me oleme koos, siis oleme võrdsete volitustega ja see on erinevus. Siis saame rääkida nagu võrdsed.»

Euroopa Liidu kõrge esindaja ametikohta on sageli kirjeldatud kui peaaegu võimatut ülesannet. 27 liikmesriiki lähtuvad ikkagi oma, mõnikord vastuolulisest välispoliitikast, seda pole võimalik muuta.

«Liikmesriigid ei soovi, et ta tooni määraks, nad tahaksid pigem veel ühte bürokraati,» märkis üks anonüümseks jääda soovinud diplomaat.

Kallas on aga endine riigijuht ning ta on püüdnud seda mõjuvõimu kasutada.

«Ta on sageli liiga dogmaatiline, liiga kangekaelne ja ei suuda näha puude taga metsa,» märkis teine ​​kõrge diplomaat.

Kallas põrkus kiiresti oma võimaluste piiridega pärast seda, kui püüdis saada liikmesriikidelt panust 40 miljardi euro suuruse relvaabi jaoks Ukrainale, kuid ebaõnnestus.

«Kõige masendavamad on ELi institutsioonide vahelised tühised võitlused,» ütles Kallas. «Mul pole midagi selle vastu, kui asi saab korda tehtud. Ma mõtlen, et see on praegu oluline, mitte see, kes saab endale punkti skoorida.»

Kallas rõhutab, et Trumpi põhjustatud pöörased muutused annavad talle töös ka uusi võimalusi, kuna ta püüab suurendada Euroopa mõju Aasias, Aafrikas ja Ladina-Ameerikas.

«See võimestab meid, sest me näeme kõiki neid riike meie ukse juures,» sõnas ta. «Kõik vaatavad Euroopa peale, sest me oleme kindel, usaldusväärne ja prognoositav partner. See on tegelikult ka võimalus kasvatada meie geopoliitilist jõudu.»

Muu hulgas püüab ta suunata Euroopa diplomaatilised jõupingutused sellele, et saada võimalikult palju riike ÜROs toetama resolutsioonidega Ukrainat, isegi kui USA on selle vastu. «Sellega on raske hakkama saada, kuid sa pead olema väga paindlik ja valmis liikuma ja muutma ka oma mõtlemist,» märkis ta.

«Ma püüan teha oma parima ja loodan, et see on piisavalt hea,» vastab Kallas küsimusele oma võimatuna näiva ülesande kohta. «See on kindlasti raske, aga küsige uuesti 55 kuu pärast.»

Kommentaarid (10)
Tagasi üles